Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın İsveç'e iadesinin görüşüldüğü davaya Londra'da devam edildi.

Tarafların avukatlarının son savunmalarını yapmalarının beklendiği bir sonraki duruşmanın tarihi cuma günü TSİ 12.30 olarak açıklanırken, Julian Assange duruşmanın ardından bir açıklama yaptı.

Daha önce hayatına uygulandığını söylediği ''kara kutunun'' bugün açıldığını ve sürecin suiistimal edildiğinin duruşmada ortaya çıktığını ifade eden Assange, ''İsveçli savcılık yetkilileri tarafından delillerin ve gerçeklerin çarpıtıldığını gördük'' dedi.

Yürütülen dava sürecinde eşitlik olmadığını savunan Assange, ''Bunun yerine İsveç ve İngiltere'nin bu konuda harcadığı limitsiz bütçeleri olduğunu görüyoruz'' diye konuştu.

Wikileaks'in kurucusu ayrıca hakkında tecavüz iddiasında bulunan ve tutuklama emri çıkartan İsveçli Savcı Marianne Ny'nin davaya gelmeyi reddettiğine dikkati çekti.

Assange'ın avukatlarından Mark Stephens da İsveçli Savcı Ny'e seslenerek, "Marianne Ny, seni cuma günü Londra'daki duruşmaya çağırıyorum. Gel ve çapraz sorgulamada ifade ver'' dedi.

İsveç, Assange'ı geçen yıl yaz aylarında bu ülkeye yaptığı bir seyahatte iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini talep ediyor.