Assange planı dikkatsiz polis kurbanı

WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ı tutuklamak için Ekvador Elçiliği önünde nöbet tutan polisin dikkatsizliği, İngiliz emniyetini zor durumda bırakacak. "Gizli plan"da Assange'ın dışarı çıkması halinde, şartlar ne olursa olsun tutuklanması isteniyor.

Haberler 25.08.2012 - 13:13

Assange planı dikkatsiz polis kurbanı

Cinsel taciz ve tecavüz suçlamasıyla İngilitere'nin İsveç'e iade kararı aldığı WikiLeaks kurucusu Julian Assange'a Ekvador yaklaşık iki hafta önce siyasi sığınma hakkı tanıdı. Ekvador'un kararını protesto eden İngiltere ise, Assange'ın Londra'daki Ekvador Büyükelçiliğİ'nden ayrılmasına izin vermiyor.

Ekvador Büyükelçiliği önünde karargah kuran İngiliz polisi, Assange'ı tutuklayarak İsveç'e iade etmek için 24 saat kuş uçurtmuyor. Ancak bir İngiliz polisinin dikkatsizliği ve uluslararası haber ajansı AP foto muhabirinin "haber aşkı" İngiliz emniyetinin Assange'la ilgili "gizli planı"nı ortaya koydu.

Bir İngiliz polisi, elinde bir not defteriyle büyükleçilik önünde bekleyen arkadaşlarına emir yağdırıyordu. Durumu fark eden AP foto muhabiri, polisin elindeki not defterini "zoom"layarak fotoğrafını çekti. Not defterinde, WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın Ekvador Büyükelçiliği'nden ayrılması durumunda, koşullar ne olursa olsun tutuklanması emrediliyordu. Not defterinde, Assange'ın elçilikten kaçmak için hangi yolları kullanabileceği de ayrıntılı bir biçimde yer alıyordu.

İngiliz polisi, Assange taraftarlarının Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği önünde büyük bir gösteri düzenleyerek, çıkan karışıklıktan faydalanıp WikiLeaks Kurucusu'nu kaçırmalarından endişeleniyor.

TERÖRLE MÜCADELE ŞEFİ İSTİFA ETMİŞTİ
İngiltere'de 2009 yılında benzer bir "dikkatsizlik" İngiltere Terörle Mücadele şefi Bob Quick'in koltuğunu bırakmasına neden olmuştu. İngiliz terör şefi Quick'in elindeki belge, benzer şekilde fotoğraflanmıştı. Belgede, terörle mücadele şubesinin bir operasyonu ayrıntılı bir şekilde yer alıyordu. Bob Quick bu dikkatsizlik nedeniyle yoğun eleştirilerin hedefi olunca istifa etmek zorunda kalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...