Assange serbest ama hala içerde

Yayınladığı gizli belgelerle dünyayı sarsan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, 200 bin sterlin kefaletle serbest bırakıldı. İsveç'in temyize gitmesiyle, Assange 2 gün daha cezaevinde kalacak.

14.12.2010 - 17:32

Assange serbest ama hala içerde

Londra'da geçen hafta gözaltına alınan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, hemen ardından Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi’ne çıkarılmıştı.

Mahkeme Assange'ın kefaletle serbest bırakılması talebini reddetmiş, gözaltı durumunun devamına karar vermişti.

Yaklaşık bir haftadır Londra'daki Wandsworth Cezaevinde tutululan Assange, bugün öğleden sonra hakim karşısına çıkartıldı. Yapılan ilk duruşmada Assange, 200 bin sterlin kefaletle serbest bırakıldı. Assange'ın İsveçli avukatı Gemma Lindfield parayı kendisinin yatıracağını söyledi.

Pasaportuna el konulan Assange'a bir sonraki duruşmaya kadar elektronk kelepçe takılacak ve polis gözetiminde tutulacak. Assange gözetim altındayken gündüzleri 10.00-14.00 ile geceleri 22.00-02.00 saatleri arasında sokağa çıkamayacak. Ayrıca her akşam saat 18.00'de polis karakoluna giderek imza atması gerekiyor.

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 11 Ocak 2011'e erteledi.

48 SAAT DAHA CEZAEVİNDE
İsveç, mahkemenin tahliye kararını temyize götüreceğini açıkladı. Londra'daki Yüksek Mahkeme'de en geç 48 saat içinde yapılması beklenen temyiz duruşmasına kadar, Assange cezaevinde tutulacak.

Temyiz duruşmasında mahkemenin kararı bozulmazsa, Assange şartlı tahliye edilecek. Bu arada, Assange'ın serbest kalması için 200 bin sterlinin İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesine nakit olarak ödenmesi gerekecek.

ÜNLÜ İSİMLER DESTEKLEDİ

Yaklaşık 1 saat 20 dakika süren duruşmayı, aralarında Amerikalı belgesel yapımcısı Michael Moore, yönetmen Ken Loach, Mick Jagger'ın eşi Bianca Jagger İngiliz sosyetesinin önde gelen isimlerinden Jemima Khan ile gazeteci John Pilger gibi isimlerin de bulunduğu ünlü isimler takip etti ve Assange'a destek verdi. Ayrıca 10 kişinin Assange'ın serbest bırakılması için kefil olduğu açıklandı.

Duruşma sırasında mahkeme önünde Assange'ın serbest bırakılması için yapılan protesto gösterileri, kararın açıklanmasından sonra yerini sevinç gösterilerine bırktı.

Jullian Assange, kurucusu olduğu Wikileaks'ın yayımladığı gizli belgeler nedeniyle yargılanmıyor. İsveç, Assange'ı iki kadına tecavüz etmekle suçluyor ve iadesini talep ediyor. Assange ise iddiaları reddediyor ve İsveç'e iadesini önlemek için mücadele edeceğini söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...