Assange şimdilik 'iade'den kurtuldu

İngiltere'de temyiz davalarına bakan Yüksek Mahkeme, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın İsveç'e iade kararını ülkedeki en üst mahkeme olan Anayasa Mahkemesine taşıma talebini kabul etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.12.2011 - 13:43

Assange şimdilik 'iade'den kurtuldu

Yüksek Mahkeme geçtiğimiz ay, Assange'ın İsveç'e iade edilmesine ilişkin kararı bozmamıştı. Assange, Yüksek Mahkeme'nin kararını Anayasa Mahkemesine taşıma kararı almıştı, ancak kararın ülkedeki en üst mahkemeye taşınması için Yüksek Mahkemenin "konunun Anayasa Mahkemesinde görüşülmesinin kamu yararına olacağını" bildirerek, bu başvuruyu kabul etmesi gerekiyordu.

ASSANGE'IN AİHM'E GİTME HAKKI VAR
Bugünkü onayla, Assange ile ilgili iade kararının Anayasa Mahkemesi'nde görüşülmesi öngörülüyor. Assange, İngiltere'deki son yasal seçeneğini de kaybederse, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gitmeyi planlıyor. Ancak AİHM'de çok az sayıda iade konusunun görüşüldüğüne dikkati çekilerek, Assange'ın İngiltere'deki son yasal süreci de kaybetmesi durumunda İsveç'e iade edileceği yorumları yapılıyor.

İngiliz Woolwich Ceza Mahkemesi, İsveç tarafından iki kadına cinsel tacizde bulunmakla suçlanan Assange'ın bu yılın şubat ayında bu ülkeye iadesine karar vermişti.

Wikileaks'in kurucusu İsveç'e yaptığı bir seyahatte iki kadına cinsel tacizle suçlansa da 40 yaşındaki Assange, bu suçlamaların yayımladığı gizli ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmalarıyla ilişkili olduğunu savunarak, suçlamaları "siyasi" olarak nitelendiriyor.

BİR YILDIR EV HAPSİNDE
Yaklaşık bir yıldır İngiltere'de ev hapsinde tutulan Assange'ın avukatları şubat ayındaki duruşmada müvekkillerinin İsveç'e iadesinin "haksız ve yasa dışı" olacağını, Assange İsveç'e iade edilirse "adil yargılanamayacağını" ve ABD'ye gönderilebileceğini savunmuştu.

Sayfa Yükleniyor...