Assange’dan sansür suçlaması

Times’a röportaj veren Assange, sızdırılan belgelerin yayınlanmasında işbirliği yaptığı gazeteleri editöryel sansür uygulamakla suçladı.

Assange’dan sansür suçlaması

İngiliz Times gazetesi, Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange ile yaptığı röportajı manşetine taşıdı. "Wiki savaşları: Assange arkadaşlarına, düşmanlarına ve aşıklarına karşı" manşetiyle verilen haber göre Assange, bilgilerin sızdırılmasında işbirliği yaptığı kuruluşlardan bir olan Guardian gazetesine kızgın.

Geçtiğimiz ay yayımlanmaya başlayan gizli belgelerden sonra, Assange’ın bir İngiliz gazetesine verdiği ilk röportajda, Assange Guardian'ı, İsveç'te aleyhinde getirilen suçlamaları yayımlarken 'seçici' olmakla suçluyor ve suçlamaların yayınlanmasının zamanlamasına şüpheyle yaklaştığını belirtiyor.

"Bizim sitemiz söz konusu olduğunda kriptoların redaksiyonu tamamen siyasi amaçlı. Bizim için sorun ahlaki değil. Bunu yapmamızın nedeni fırsatçı gazetecilik girişimlerinin ve Amerikan hükümetinin dikkati asıl sorundan başka bir yöne çevirmesini engellemek" diyen Assange, sızdırılan belgeleri yayımlayan gazetelere, uyguladıkları editöryel sansür nedeniyle olan kızgınlığını da şu ifadelerle dile getiriyor: "kriptolara uyguladıkları kötü redaksiyon dolayısıyla bize sonsuz üzüntü verdiler."

Assange, kendisine dair yasal girişimde bulunacağını doğrulayan Amerika Birleşik Devletleri hakkında ise röportajda şu tahminde bulunuyor: "Amerika'daki durumun tamamen tersine dönme olasılığı yüzde 50. İktidar sahipleri iyi organize olmuş durumda ancak bizim sayısal desteğimiz olağanüstü."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...