Asyalı adamın pasaport başvurusu gözleri kapalı diye reddedildi

Asya kökenli Yeni Zelanda vatandaşı Richard Lee pasaport fotoğrafını güncellemek istediğinde bir sürprizle karşılaştı. Internet üzerinden yaptığı başvuruda yüz tanıma yazılımı Lee’nin gözlerini kapalı zannetti.

Haberler - ntv.com.tr 08.12.2016 - 13:21

Asyalı adamın pasaport başvurusu gözleri kapalı diye reddedildi

22 yaşındaki üniversite öğrencisi pasaport yenilemek için Yeni Zelanda İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesine yaptığı başvuruda fotoğrafını yükleyemediğini fark etti. Gözleri açık olmasına rağmen sistemin kapalı olduğunu belirtmesiyle şaşkınlık yaşayan Asya kökenli Lee siteden aldığı ret bildirimini Facebook üzerinden paylaştı.

Reuters’a konuşan Lee küçük gözlere sahip olduğunu ve yüz tanıma teknolojilerinin yeni ve gelişkin olmadığını bildiği için sinirlenmediğini belirtti.

Lee Facebok adresinde efekt kullanarak gözlerini büyüttüğü bir fotoğrafını “Umarım bunu kabul ederler.” notuyla paylaştı.

Yeni Zelanda İçişleri Bakanlığı sözcüsü ise internet üzerinden yapılan başvurularda pasaport fotoğraflarının %20’sinin çeşitli sebeplerle reddedildiğini açıkladı. En sık rastlanan problemin gözlerin kapalı tutulması olduğunu belirten sözcü durumun genel bir hata mesajından kaynaklandığını söyledi.

Lee'nin ilk fotoğrafındaki ışığın yetersiz olduğunu da ekleyen sözcü, daha sonra yüklenen bir fotoğrafla pasaportun yenilendiğini açıkladı.

Sayfa Yükleniyor...