Kırgızistan'ın mali sıkıntı içinde bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, maddi destek aramak için Türkiye ve Rusya'ya gideceğini söyledi.

Bişkek'te yerel bir televizyon kanalında konuşan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, bütçe açığı nedeniyle maddi destek aramak için önce Türkiye'ye sonra Rusya'ya gideceğini belirtti.

Türk Hükümeti'nin, Kırgızistan'a sosyal projelerin hayata geçirilmesi için 100 milyon dolar düşük faizli proje kredisi ve 6 milyon dolar hibede bulunması beklenirken, Atambayev, bugün Türkiye'ye gitmeyi planladığını bildirdi.

Atambayev, ülkenin mali sıkıntı ile karşı karşıya olduğunu belirterek, ''Türkiye'nin vereceği kredinin geciktiğini'' anımsattı. Ülkenin bütçesinde çok az paranın kaldığını kaydeden Atambayev, ''Ne yazık ki bütçe 50 milyon dolara bile çok ihtiyaç duyuyor'' ifadesini kullandı.

Kırgızistan'da 2010'da meydana gelen siyasi ve etnik gerginliklerin ardından bütçe 618 milyon dolar açık vermişti.

AK PARTİ KONGRESİNE KATILACAK
Başbakan Erdoğan, konuk olduğu bir televizyon programında, AK Parti'nin pazar günü düzenlenecek kongresine dış ülkelerden katılacak liderlerin arasında Atambayev'in de ismini vermişti.