'Ateşkes planını Rusya'ya verdim'

İkinci Cenevre Konferansı öncesi Suriye'deki Esad rejiminden yeni bir hamle geldi. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Halep'te ateşkesi sağlayacak planı Rusya'ya verdiğini söyledi.

17.01.2014 - 11:10

'Ateşkes planını Rusya'ya verdim'

İkinci Cenevre Konferansı öncesi Rusya'nın başkenti Moskova'da temaslarda bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, "Halep'te ateşkes ve esir değişimini sağlayacak planı Rusya'ya sunduk" dedi.

İkinci Cenevre Konferansı'nda Esad yönetimini temsil etmesi beklenen Dışişleri Bakanı Muallim, konferansın hedefinin  Suriyeliler arasında diyaoğu başlatmak olması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL'DA TOPLANDILAR
Suriyeli muhalifler ise, İkinci Cenevre Konferansı'na katılımla ilgili tutumlarını bugün İstanbul'da açıklayacak.

KERRY'DEN ÇAĞRI
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, Suriye muhalefetine dün bir kez daha çağrıda bulunarak gelecek hafta yapılacak konferansa katılmalarını istedi. Kerry, görüşmelerin geçiş hükümetinin kurulması sürecinde önemli bir adım olduğunu vurguladı.

'ÜÇLÜ ZİRVE YOK'
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim dün Moskova'da İkinci Cenevre Konferansı hazırlıklarını değerlendirmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İkinci Cenevre Konferansı öncesi İran ve Suriye ile "Üçlü Zirve" iddialarını reddetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...