İsrail'in füze kalkanı "Demir Kubbe"nin yerleştirildiği bölgelerde atılan roketlerin yüzde 85'ni imha ettiği belirtildi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Filistinli grupların roket saldırılarına karşı verilerek, Gazze'ye iki hava saldırı düzenlendiği belirtildi.

İsrail ile Filistinli gruplar arasında geçtiğimiz cuma günü başlayan karşılıklı saldırılarda 26 Filistinli yaşamını kaybetti.

İsrail'in Gazze kentine düzenlediği hava saldırılarının son kurbanı 8 yaşındaki Filistinli Barka El Mughrabi oldu.

Filistinli sağlık yetkilisi Azam Ebu Salmiya, 12 Mart pazartesi günü İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında yaralandıktan sonra bugün ölen Mughrabi'nin İsrail hava saldırıları sonucu hayatını kaybeden 26. kişi olduğunu söyledi.

Salmiya, Mughrabi'nin yaralandığı saldırıda bir erkek çocuğun da öldüğünü belirtti. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, İsrail'in Salmiya'nın sözünü ettiği bölgeye belirtilen saatte hava saldırısı düzenlemediği iddia edildi.

26 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ
İsrail geçtiğimiz cuma gününden bu yana Gazze'ye 40 hava saldırısı düzenledi. Saldırılarda 26 Filistinli yaşamını yitirirken 80 Filistinli de yaralandı. Filistinli gruplar ise bu süre içinde İsrail'e 200'den fazla roket attı.

'DEMİR KUBBE'YE PROVA
İsrail bu saldırılar sırasında füze kalkanı "Demir Kubbe"yi aktif olarak kullandı. "Demir Kubbe"nin yerleştirildiği bölgelerde atılan roketlerin yüzde 85'ini etkisiz hale getirmede başarılı olduğu belirtildi.