Gazze'de dün Mısır'ın öncülüğünde ateşkes sağlama girişimleri sonuçsuz kalırken İsrail, gece Gazze Şeridi'nde 100'den fazla noktayı vurdu.

İlişkili Haberler


İsrail'in havadan, denizden ve tanklarla bombaladığı Gazze'de dün 20 Filistinli hayatını kaybetti. Saldırıların 8'inci gününde 141 Filistinli, 5 İsrailli yaşamını yitirdi.

İsrail'in füzelerinin isabet ettiği yerler arasında Fransız haber ajansı AFP'nin ofisi ve yabancı gazetecilerin kaldığı bir otel de var. Dünkü saldırılarda Gazze'deki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Arap dışişleri bakanlarını takip eden iki gazeteci de vardı.

GAZZE'DE AĞIR BİLANÇO
Hamas ise, dün İsrail topraklarına 200'den fazla roket fırlattı. Hamas'ın saldırılarında 2 İsrailli öldürüldü. İsrail, Gazze Şeridi'ne "Savunma Sütun"u adıyla geçtiğimiz çarşamba günü başlattığı saldırılarda 1.550 hedefi vurdu. Bu saldırılar sonucu 141 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail'e karşılık veren Hamas ve İslami Cihad örgütü ise, 1.400 roket attı. Gazze'den atılan roketlerin 810'u İsrail topraklarına isabet ederken, 400'ü İsrail'in savunma sistemi "Demir Kubbe" tarafından yakalandı. Hamas'ın saldırılarında toplam 5 İsrailli yaşamını yitirdi.

Çatışmalar hız kazanarak devam ederken, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Arap Birliği dışişleri bakanları "ateşkes" için bölgede bulunuyor. Hamas dün akşam yaptığı açıklamada, "ateşkes" üzerinde anlaşma sağlandığını açıkladı ancak bu iddia İsrail tarafından reddedildi.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK
Mısır'ın başkenti Kahire'de Mısır istihbaratı arabuluculuğunda Hamas ve İsrailli yetkililerin "ateşkes" pazarlığının bugün devam edeceği belirtildi.

CLINTON-NETANYAHU GÖRÜŞMESİ
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da ateşkes çabalarına destek için İsrail'de. İsrail'in başkenti Tel Aviv'e giden ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü.

CLINTON: ATEŞKES ÇABAMIZ SÜRECEK
Görüşmenin ardından Netanyahu ve Clinton ortak basın toplantısı düzenledi. Gazze'deki şiddetin azaltılmasının önemine değinen Clinton, "ABD'nin İsrail'in güvenliğine bağlılığının sarsılmayacak düzeyde" olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, önümüzdeki günlerde İsrail ve Mısır'la birlikte ateşkesin sağlanması için çalışacağını dile getirdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, diplomatik çözümden yana olduklarını ancak İsrail'e yönelik roket saldırılarını durdurmak için gerekli tüm önlemleri almaya hazır olduklarını ifade etti.

CLINTON, ABBAS'LA DA GÖRÜŞTÜ
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Netanyahu görüşmesi sonrası Ramallah'a geçerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la da bir araya geldi.

İnfografik: Filistin-İsrail sorunu