'Ateşle oynadık herkes yanacak'

Türkiye kökenli Fransız senatörden iki önemli uyarı. Benbassa, Fransa Anayasa Konseyi''nin yasayı iptal etmesinin başka nefret suçlarının önünü açabileceğini söyledi.

29.02.2012 - 18:01

'Ateşle oynadık herkes yanacak'

Fransa Meclisi ve Senatosu'nun kabul ettiği Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza getiren yasanın iptal edilmesinin yankıları sürüyor. Düzenlemeye karşı çıkanlardan biri olarak tanınan Türkiye kökenli Fransız senatör Esther Benbassa, NTV canlı yayınında Kayhan Karaca'nın sorularını yanıtladı.

İnkara ceza getirilmemesi için yaptığı lobi çalışmalarıyla tanınan Fransız Senatör, bu gelişmenin hem fırsat hem de bir tehlike olduğunu vurguladı.

Kararın Yahudi soykırımıyla ilgili kanunların önünü kesebileceği endişesini taşıyan Benbassa, artık bir içtihat haline gelecek düzenlemeye bu yüzden karşı çıktığını dile getirdi. Bu kararın ardından hiç kimsenin Türkiye'ye ne yapması gerektiğini söyleme hakkı kalmadığını belirten Benbassa, soykırım iddialarıyla ilgili Türkiye'ye bir fırsat doğduğunu da kaydetti.

Kayhan Karaca: Siz ve senatör meslektaşlarınız bu kararı nasıl okuyorsunuz?

Esther Benbassa: Bu kararı bekliyorduk. Aynı zamanda Fransa’nın en önemli tarihine dayalı bir karar. 1789 Anayasası'nın 11'inci Maddesi ve konuşma özgürlüğüne... Bu kanun özgürlüğe karşı olan bir kanun olduğu için kabul edilmedi. Ben biraz üzülüyorum bütün buna benzeyen kanunlar tehlikede olacak. Bence ateşle oynamaktan herkes yanacak. Bu yüzden ben senelerdir böyle kanunlara karşıyım. Bu anayasa mahkemesinin verdiği kararla bu tür kanunlar yollanmayacak senatoya. Lobiler artık işletemeyecek isteklerini. Aynı zamanda problem Türkiye'nin bu kararı zafer olarak kullanması bence son derece negatif bir şey. Türkiye'nin zaferi bir gün bu soykırım üzerine yapılan çalışmaları değerlendirmek ve bu soykırımı tanımak olacak. Bu fırsatı Türkiye'nin kullanması lazım. Bizi üzen bu kanunda Fransa’nın Türkiye'ye ne yapmasını söylemesiydi şimdi Fransa artık söylemeyecek Türkiye'nin kendisi söylemesi lazım ne yapılacağını. O da bu soykırımı tanımak ve çalışmaları değerlendirmek ve soykırıma karşı olan propagandayı bırakmak.

Kayhan Karaca: Siz bu yasa teklifi sonrası epey uğraş verdiniz. O aşamada size tehditler geldi, eleştiriler geldi onları nasıl yaşadınız?

Esther Benbassa: Politika yapınca böyle şeylere alışığız. Benim seçildiğim bölgede çok Ermeni var pek iyi karşılanmadım ve belki bir daha seçilmeyeceğim. Ben bu kanuna karşı geldim Ermenilere ve soykırıma karşı değilim yalnız bu kanunlar tarihi parlamentolar yapıyorlar ben buna karşıyım tarihçi olarak. Son zamanlar hiç durmadan lobilerin etkisi altında bir çok aynı modelde kanunlar yaptık. Biz çoğuna karşı geldik yalnız buna değil. Seçim zamanlarında bu çeşit kanunlar geliyor.

Kayhan Karaca: Türk Fransız ilişkileri çok gerildi bu teklif öncesinde şimdi biraz yatışacak mı siz ne bekliyorsunuz bundan sonra?

Esther Benbassa: Bence Türkiye bu soykırımı tanırsa belki Fransa’da Türkiye'nin ortak pazara girmesi için çabalar olacak. Biliyorum ki Türklerin yüzde 54’ü ortak pazara girmek istemiyorlar ama ben ütopist bir insanım belki bu kanundan sonra bir anlaşma olabilir iki memleket arasında.

Kayhan Karaca: Sarkozy yeniden seçilse bile mi?

Esther Benbassa: Bence hayır. Sarkozy’nin seçilmesine çok şans yok bence. Ama sol gelirse hükümete belki bu vaziyet değişecek bence.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...