Atina 'Ege petrolünde' temkinli

Atina-Ankara arasında gerginlik kaynağı olabilecek gelişme, Yunanistan’ın tek taraflı münhasır ekonomik bölge ilan etme yönünde adım atacağı haberiydi. Konu başbakan Samaras’a soruldu.

Haberler - NTV Haber 13.01.2013 - 20:03

Atina 'Ege petrolünde' temkinli

Yunanistan’ın krizden çıkış için Ege’de petrol arayacağı ve bunun için kendi kıta sahanlığı sınırlarını BM’ye bildireceği haberinin (HABERE GİT) devamı geldi.

Ankara’nın tepki gösterdiği (HABERE GİT) gelişmeyi geçen hafta duyuran To Vima gazetesi, bugün sayfalarında, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras’ın konuyla ilgili kısa açıklamasına yer verdi.

Habere göre Samaras, "Gereken, namuslu ve işbirliği ruhu içinde yapılacaktır" dedi. Bu açıklama, Samaras’ın konuya temkinli yaklaştığı şeklinde yorumlandı.

Ayrıca, Yunanistan başbakanının mart ayı başlarındaki Ankara ziyereti öncesi ilişkileri bozacak bir adım atmayacağı da kaydedildi.

Öte yandan ABD’nin, münhasır ekonomik bölgelerin belirlenmesi için tek taraflı hareket edilmemesi yönündeki daha önceki açıklaması, bu ülkenin Atina büyükelçiliğindeki bir görevlinin ağzından aynı gazetede yer aldı.

Sayfa Yükleniyor...