Yunanistan'da, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yarın Atina'ya yapacağı ziyaret sırasında kent merkezinde her türlü gösteri ve toplantı polis kararıyla yasaklandı.

Atina Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kent merkezinde salı günü saat 09.00'dan 22.00'a kadar her türlü açık hava toplantısı ve gösterinin ''kamu güvenliği ve başkentin sosyoekonomik yaşamının zarar görmemesi için yasaklandığı'' bildirildi.

Yabancı bir liderin ziyaretiyle ilgili ilk kez alınan yasaklama kararı çerçevesinde ayrıca Atina Elefterios Venizelos Havaalanı'ndan kent merkezindeki Hilton Oteli'ne kadar olan güzergahta da gösteri ve toplantılara izin verilmeyeceği belirtildi.

Yasak, muhalefet çevrelerinin yanı sıra koalisyon hükümetinin iki ortağı olan Panhelenik Sosyalist Hareket PASOK ve Demokratik Sol DİMAR'ın da tepkisine neden oldu.

Anamuhalefet partisi radikal sol koalisyon SYRİZA'dan yapılan açıklamada, açık hava toplantılarının yasaklanması ''gittikçe artan görülmemiş otoriter bir tutum'' olarak değerlendirirken, PASOK ve DİMAR yaptıkları açıklamalarda, yasaklama kararına razı olmadıklarını belirtti.

Yunanistan Genel İşçi Federasyonu GSEE ise, yasaklama kararının ardından yaptığı açıklamada, yarın için planlanan tüm gösterilerin belirtilen yerlerde ve saatlerde gerçekleştirileceğini açıkladı.

YUNAN POLİSİ ALARMDA
Bu arada alarma geçen Yunan polisi, Merkel'in, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ve Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile görüşeceği başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı konutlarının çevresinde olağanüstü önlemler aldı.

Merkel'in, Atina ziyareti sırasında yapılacağı açıklanan protesto gösterilerinde provokasyondan endişe eden polis, Almanya'nın Atina Büyükelçiliği'nin yanı sıra Alman şirketlerinin de önünde de güvenlik önlemleri aldı.

Merkel'in ziyareti sırasında diğer illerden gelenlerle 7 bin polis görev yapacak. Gün boyunca kent merkezinde belirli binaların çatılarına keskin nişancılar, bazı caddelere ise su panzerleri yerleştirilecek, polis köpekleri de operasyonlara destek verecek. Polis helikopteri Angela Merkel'in konvoyunu havadan izleyecek, göstericilerin hareketlerini kontrol edecek.