Atina'daki yolsuzluk Rum kesimine ulaştı

Yunanistan eski savunma bakanlarından Akis Çohacopulos’la ilgili yolsuzluk skandalına eski Rum bakanlarından Dinos Mihalidis’le oğlunun adının karışması, adanın güneyinde büyük yankı yarattı.

19.07.2012 - 14:02

Atina'daki yolsuzluk Rum kesimine ulaştı

Rumların Rusya’dan aldığı S–300 füzeleriyle ilgili ihaleye de Çohaçopulos’la Mihalidis’in adının karıştığı belirtiliyor.

Türkiye’yle büyük krize neden olan S-300 ve TOR M1 füzelerinin alımında Rusya’daki üretici firmadan tahsil edilen komisyonun, iki bakanın yolsuzluklarının sadece bir bölümünü oluşturduğu belirtiliyor. Türkiye’nin çok sert tepkisi üzerine Kıbrıs’a getirilemeyen S-300’ler Yunanistan’ın Girit adasına götürülmüştü.

'ESKİ BAKAN KARA PARA AKLIYOR'
Çohacopulos’un Kıbrıs’ta kendisine ait off shore şirketler aracılığıyla kara para akladığı, ihalelerden komisyon aldığı bunun yanı sıra taşınmaz mal alım-satımı konusunda da birçok yolsuzluğa adı karıştığı ifade edildi. Bunlara eski Rum İçişleri Bakanı Dinos Mihalidis’in ortak olduğu, hatta bakanın çuvallar dolusu parayı Atina’ya kaçırarak Çohacopulos’a teslim ettiği öne sürlüyor.

Çohacopulos’un kuzeni olan ve kara para aklama faaliyetlerini koordine ettiği öne sürülen Nikolas Zigaras, Çohacopulos olayı ile ilgili soruşturma yapan polis yetkililerine dün Dinos Mihalidis’in de adını verdi.

Dinos Mihalidis 90’lı yıllarda içişleri bakanıyken, Hristos Purguridis tarafından yasadışı yollardan zengin olduğu iddiasıyla suçlanmış ancak dönemin Kleridis hükümeti tarafından aklanmıştı.

Bu aklanmanın sonucu dönemin hükümet sözcüsü Hristu Stilyanidis de istifa etmişti. Stilyanidis, Mihalidis’in suçsuz olduğunu savunmanın kendi etik değerlerine uygun olmayacağını ifade ederek istifasını sunmuştu.

'BAKANIN KUZENİ SESSİZLİĞİNİ BOZDU'
Çohacopulos’un kuzeni ve kara paranın hareketini sağladığı öne sürülen Nikolas Zigaras, hapiste geçirdiği üç ayın sonunda suskunluğunu bozdu ve eski bakan Çohacopulos adına taşınmaz mal alım satımı yapan Rum kesimindeki offshore şirketleri yönettiğini itiraf etti.

Zigaras bu süreçte Rum içişleri bakanı Dinos Mihailidis’i kilit adam olarak niteledi ve Mihalidis’in paraları çuvallar içinde Kıbrıs’tan Atina’ya getirip Akis Çohacopulos’a teslim ettiğini anlattı.

Rum Yönetimi eski içişleri bakanı Dinos Mihalidis’in yolsuzluğa adı karışan oğluyla birlikte ifade vermek için Atina’ya çağrılması bekleniyor. Rum bakan ve oğlu Atina’ya gitmeyi reddederse haklarında Avrupa tutuklama kararı çıkarılacak.

Suçlamların odağında yer alan eski bakan Dinos Mihailidis konunun detaylarını yorumlamaktan kaçındı, Zigaras’ın söylediklerini yalanladı. Duyduklarının kendisini üzdüğünü belirten Rum bakan, iddiaların dayanaksız ve hayal ürünü olduğunu savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...