İlişkili Haberler

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB ülkeleri ve özellikle de Yunanistan'ın karşı karşıya olduğu sığınmacı krizini Alman devlet televizyonu ARD'de değerlendirdi.

Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin sığınmacı krizinde görüş ayrılıkları olduğunu kabul eden Merkel, Yunanistan'ın sığınmcı kriziyle mücadele edebilmesi için AB'ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

"ATİNA YÜZÜSTÜ BIRAKILMAYACAK"

"Yunanistan'ın kaosa sürüklenmesine izin vermeyeceğiz" diyen Merkel, Yunanistan'ı Euro Bölgesi'nde tutmak için mücadele eden Avrupa Birliği'nin Atina'yı sığınmacı krizinde de yüzüstü bırakmayacağını belirtti.

Almanya'nın sınırlarını sığınmacılara kapatmama yönünde verdiği kararı savunan Başbakan Merkel, bu konuda bir "B Planı" bulunmadığını vurguladı.

AB'nin mülteci krizine ortak çözüm bulunmasının şart olduğunu ifade eden Merkel, "Önümüzdeki yıllarda nasıl bir Almanya ve Avrupa olacağı bu dönemde belli olacak" dedi.

"KAÇIŞIN NEDENLERİ ORTADAN KALDIRILMALI"

AB üyesi ülkelerin sığınmacı krizinde işbirliğine açık olması gerektiğini savunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Bu konuda Yunanistan yalnız bırakılmamalı. Suriye'den kaçışın nedenleri ortadan kaldırılmalı ve sınırlar daha iyi korunmalı. Bu ancak uluslararası işbirliğiyle mümkün" şeklinde konuştu.

7 MART'A DİKKAT ÇEKTİ

Angela Merkel sığınmacı krizinin çözümünde 7 Mart'ta Türkiye ile yapılacak zirvenin önemine de dikkat çekti. Merkel Mart sonunda yapılacak zirveyle AB'nin sığınmacı konusunda izleyeceği politikaların önemli oranda ortaya çıkacağını savundu.