"Atina'ya hoş geldiniz ama..."

Yunan basını Başbakan Erdoğan'ın Atina ziyaretini verimsiz buldu. Yunan gazetelerine göre temel konularda köklü adım atılabilmiş değil.

Haberler 15.05.2010 - 12:59

"Atina'ya hoş geldiniz ama..."

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın dün başlayan Atina ziyareti Yunan basınında geniş yer aldı.

Gazeteler birinci sayfadan verdikleri haberlerde, "Başbakan Erdoğan'ın ziyareti sırasında imzalanan ikili anlaşmaların iki ülke ilişkilerinde olumlu atmosfer yarattığı, ancak özlü konularda ilerleme kaydedilmediği" görüşünde birleştiler.

Elefterotipia gazetesi, "21 Anlaşma, Ancak Anlaşmazlıklar Diken Gibi" başlıklı haberinde, "Dün Türkiye ile Yunanistan arasında enerji, kaçak göçmen, çevre gibi çeşitli konularda ikili anlaşma ve memorandumların imzalandığını, ancak Ege, Kıbrıs gibi dikenli konularda Türk Başbakanının bilinen taleplerinde ısrar etmesi yüzünden özlü ilerleme sağlanmadığını" yazdı.

Haberde, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile Erdoğan'ın, "iki ülke arasında gelişmiş ekonomik işbirliği konusunu da ele aldığına" işaret edildi.

"HOŞ GELDİNİZ AMA..."
To Vima gazetesi, "Küçüklerde 21 Anlaşma, Büyüklerde Anlaşmazlık" başlığını kullandığı haberinde, "Sıcak atmosferde geçen görüşmelerde, iki başbakanın Yüksek Düzeyde İşbirliği Konseyi'nin oluşturulmasıyla oluşan beklentilerden sıcak ifadelerle söz ederken, sorunların çözümü konusunda farklı yaklaşımlar sergilediğini" yazdı.

Gazete, Başbakan Erdoğan'ın "Ege'de kendi aramızda anlaşalım" açıklamasını manşete taşıdığı haberinde, "Türk Başbakanı, Yunanistan'ın, Ege konusunda uluslararası mahkemeye başvuru teklifini ikinci plana atarak, sorunları iki ülkenin kendi aralarında çözme önerisinde bulunurken, Papandreu'nun Ankara'dan, gerginlik yaratan ve yakınlaşmayı zorlaştıran hareketlerden kaçınmasını istediğini" belirtti.

Ta Nea gazetesi, birinci sayfada Yunanca "Kalos İlthate" (Hoş geldiniz) ile Türkçe "Hoş bulduk" başlığı altında verdiği haberinde, "Türkiye ile Yunanistan arasında oluşturulan Yüksek Düzeyde İşbirliği Konseyi'nin kurumsallaştırıldığı, ancak Ege ve Kıbrıs gibi sorunların halen devam ettiği" yorumunda bulundu.

"ÖZLÜ İLERLEME YOK"
Ta Nea gazetesi, "Niyetler İyi, Dikenler Varlığını Sürdürüyor" başlıklı haber-yorumda da "Ankara'nın yükümlülükleriyle ilgili anlaşmaların imzalanmasıyla kaçak göçmen konusundan, ekonomi ve ticarete kadar birçok konudaki işbirliğinin yeni temele oturtulduğunu" kaydederken, "Taraflar Türk-Yunan yakınlaşmasına yardımcı olma konusunda iyi niyet ifade etti, ancak buna rağmen düzenlenen ortak basın toplantısında ve yapılan görüşmelerde Ege, Kıbrıs ve azınlıklar konusunda dikenlerin varlığını sürdürdüğü görüldü" ifadesini kullandı.

Kathimerini gazetesi de "Erdoğan'ın ziyaretinde anlaşmaların imzalandığını, ancak özlü ilerleme sağlanmadığını" yazdı.

Ethnos gazetesi, "Atina'da Güvercinler, Ege'de Şahinler" başlıklı haberinde, "Başbakan Erdoğan'ın dostluk taarruzuna Türk savaş uçaklarının refakat ettiğini" savundu.

Gazetede, "Başbakan Erdoğan'ın Atina'ya yaptığı önemli ziyaretin birinci gününde, Türk-Yunan ilişkilerinde gerçek anlamda yeni bir sayfa açılması için Atina ile Ankara'nın aşması gereken engel ve zorlukların ortaya çıktığı" değerlendirmesi yapıldı.

Sayfa Yükleniyor...