Aung San Suu Çii, yemin etmedi

Myanmar'ın demokrasi yanlısı lideri Aung San Suu Çii, yemin metnindeki bazı ifadelerde yaşanan uzlaşmazlık nedeniyle parlamento açılışında yer almadı.

Anadolu Ajansı 23.04.2012 - 11:20

Aung San Suu Çii, yemin etmedi

Myanmar'da ay başında yapılan tarihi ara seçimleri kazanan Nobel ödüllü muhalif lider Aung San Suu Çii ile partisi Ulusal Demokrasi Birliği (NLD) milletvekilleri, bugün parlamentoda yapılacak yemin törenine katılmadı.

Suu Çii ve NLD'den seçilen 42 milletvekili, milletvekilliği yemini metnindeki bazı ifadeler değişmeden yemin etmeyeceklerini söylemişti.

Ünlü muhalif, metindeki "anayasayı koruma" ifadesinin "anayasaya saygı" olarak değiştirilmesi talebinde bulundu. Yemin metni, askeri yönetim tarafından hazırlanan anayasanın ekinde yer alıyor.

Suu Çii, 664 sandalyeli parlamentonun yüzde 25'ini otomatik olarak ordu temsilcilerine ayıran anayasanın demokratik olmadığını belirtti.

Yabancılarla akrabalığı olan kişilerin devlet başkanı olmasını da yasaklayan anayasaya göre İngiliz vatandaşı Michael Aris ile evlenen ve her ikisi de yurt dışında dünyaya gelmiş iki çocuğu olan Suu Çii, devlet başkanı olamıyor.

Myanmar'da yaklaşık 50 yıl süren askeri yönetimin ardından geçen Mart ayında iktidara gelen sivil hükümet, bir dizi siyasi reform yapmıştı. Yüzlerce siyasi mahkumu serbest bırakan, etnik gruplarla ateşkes imzalayan, basın özgürlüğünü genişleten ve denetim yasalarını hafifleten Myanmar hükümeti, 1 Nisan'da da ara seçime gitmişti.

Bu arada, Avrupa Birliği (AB), Myanmar'a uygulanan ambargoların büyük kısmının 12 ay içinde kaldırılabileceğini, silah ambargosunun ise süreceğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...