Avrupa basını sonucu nasıl değerlendiriyor?

Avrupa basını, ABD Başkanlık Seçimi'ne sayfalarında geniş yer ayırdı.

Avrupa basını sonucu nasıl değerlendiriyor?

Avrupa basını, ABD Başkanlık Seçimi'ni ana sayfaya taşıdı.


Belçika
Le Soir:
'Obama bir kez daha başkan seçildi' başlıklı haberde, Başkan Obama'nın kilit eyaletlerde kazanarak Beyaz Saray'daki konumunu garantilediğini yazdı.

Fransa
Le Figaro :
'Obama ikinci kez başkanlığa seçildi' başlıklı haberinde, Obama'nın sosyal medyaya çok iyi odaklandığını ve galibiyetini de Twitter'den duyurduğunu belirtti.

Le Monde : Obama'dan çok Romney'e odaklanan Le Monde, 'Romney mağlup olduğunu kabul etti' başlıklı haberinde dirsek dirseğe geçen Beyaz Saray yarışında Romney'nin havlu attığını yazdı.

İspanya
El Pais:
'Obama yeniden seçildi' başlıklı haberde, 5 kritik eyaleti kazanan Obama'nın Cumhuriyetçi Romney'e karşı galibiyeti kazandığını belirtti.

El Mundo: 'Obama kıl payı kazandı. ABD, Obama'ya bir kez daha güvenini teyit etti. Obama, 2008'deki ezici çoğunluğu sağlayamadı, ufak bir çoğunlukla zafer kazandı.'

Almanya
Die Zeitung:
'Obama başardı' başlıklı haberinde Başkan Barack Obama'nın ikinci kez başkan olduğunu ve Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğun Cumhuriyetçiler de olduğuna dikkat çekti. Gazete ilk seçimlerde bütün dünyada uyandırdığı beklentilerin hayata geçirilmesine dair önemli bir umudun doğduğuna işaret etti. Gazetenin yorumu şöyle: 'Obama, 2008 yılında seçildiğinde duyulan beklentiler gerçekleşmedi ancak belki bu sefer gerçeğe dönüşebilir.'

Hollanda
NRC Handelsblad: Obama öngörülenin ötesinde bir galibiyete imza attı. Başa baş geçmesi beklenen seçim kampanyasında Obama  Romney'e açık ara fark attı.

İtalya
Corriere della Sera:
'Barack Obama: Başladığımı bitireceğim' başlıklı haberinde ikinci kez başkan seçilen Barack Obama'nın başladığı reform süreci ve yeniden yapılandırma çalışmalarını nayata geçirmeyi hedeflediğini yazdı. Gazete, 'Obama, 2008’de vaat ettiklerini yerine getiremediği için bu sefer gönül rahatlığıyla başladığı işleri bitirebilir' değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere
Guardian: Oliver Burkeman, "Seçimin sona ermesiyle düşmanlıklar başlayabilir" başlıklı analizinde, ABD tarihinin en pahalı seçim kampanyasının sonunda kontrolün yine de kilit eyaletlerdeki seçmenlerin elinde olduğunu yazdı.

Burkeman, kendisine konuşan bir kadın seçmenin Obama'yı tercih etmesine neden olarak "Kadınları ikinci sınıf olarak gören bir partiye oy veremeyeceğini" dediğini belirtti. Yazar, ülke çapında binlerce avukatın seçim mekanizmalarını incelediğini ve çeşitli davaların şimdiden açıldığını söyledi.

Guardian'daki makaleye göre, başka bir gelişmede Obama'nın ismine tıkladıktan sonra oyun Romney'e yazıldığını gösteren bir videonun YouTube'a konmasıyla hali hazırda gergin olan seçim havası daha da gerilmiş. Burkeman, makalesinde, tüm gerginlikler bir yana, seçmenlerin Başkanı seçerken bu sefer daha çok ekonomiyi akıllarında bulundurmuş olduğunu belirtti.

Daily Telegraph: Demokratların başkan yardımcısı Joe Biden'ın 4 sene sonra başkanlığa aday olabileceğini yazdı. Gazete, oy kullandığı sırada Biden'a "Bu son kez kendinize oy verişiniz mi?" diye sorulduğunda, Başkan Yardımcısı'nın "hayır" dediğini; bunun da Biden'ın başkanlık hedefine bir gönderme olabileceğini söyledi.

Telegraph, Mitt Romney veya Barack Obama'nın döneminden sonra Joe Biden ve Hillary Clinton'ın başkanlık için en kuvvetli iki aday olabileceğini yazdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...