Avrupa devi dümeni Türkiye'ye kırdı

Avrupa'nın en büyük savunma şirketi BAE Systems, İngiltere'deki tersanelerinin kapatılmasını önlemek için Türkiye ve Brezilya'ya savaş gemisi satmak için görüşmelere başladı.

Anadolu Ajansı 17.01.2012 - 12:13

Avrupa devi dümeni Türkiye'ye kırdı

İngiliz Financial Times'ta "BAE İngiltere'deki tersanelerini korumak için yurt dışına bakıyor" başlıklı haberde, BAE Systems şirketinin İngiltere'nin savunma bütçesindeki kesintiler nedeniyle faaliyetlerini gözden geçirdiği belirtildi.

Türkiye ve Brezilya'nın donanmalarını genişletmekte olduğu hatırlatılan haberde, BAE'nin bu ay Brezilya'ya 133 milyon sterlin değerinde üç adet devriye gemisi sattığı ve en yeni savaş gemisi olan Tip-26 küresel muharebe gemisini de satmayı planladığı belirtildi. 

KURTARICI BREZİLYA VE TÜRKİYE 
Gazete, uzmanların Tip-26 gemisinin teknik olarak karmaşık bir gemi olduğunu, dolayısıyla birkaç örneğin Türk ve Brezilyalı mühendislerle birlikte İngiltere'de inşa edilmesi gerektiğini, böylece mühendislerin eğitileceğini söylediğini belirterek, BAE'nin İngiltere'deki tersanelerinin ömrünün böylelikle uzayacağını kaydetti.

DENİZALTIYLA BOY ÖLÇÜŞÜYOR
Tip-26 küresel muharebe gemilerinin, denizaltılarla mücadele kapasitesine sahip olduğu ve hava savunma sistemlerini üzerinde barındırma seçeneğinin bulunduğu da haberde vurgulandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...