Avrupa İlaç Ajansı’ndan Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının onayına ilişkin açıklama

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Başkanı Emer Cooke, sırasıyla yüzde 95 ve yüzde 94 etki gösterdiği açıklanan Pfizer/BioNTech ve Moderna'nın corona virüs aşılarının onay sürecine ilişkin Avrupa Parlamentosu’nda açıklama yaptı. Cooke, üç şirketten gelen verilerin oldukça sağlam olduğunu, ancak şu aşamada değerlendirme sonucunun pozitif olacağını garanti edemediklerini belirtti.

Haberler - ntv.com.tr 10.12.2020 - 17:28

Avrupa İlaç Ajansı’ndan Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının onayına ilişkin açıklama

Avrupa İlaç Ajansı Başkanı (EMA) Emer Cooke, Pfizer / BioNTech ve Moderna'nın, kuruma yeni tip corona virüse karşı geliştirdiği aşı adayları için "çok sağlam" veriler sağladığını açıkladı.  

Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Cooke, "Klinik deneyler aracılığıyla takip edilen 30 binden  fazla denekten oluşan bir veri setimiz var. Bu bize hem güvenlik hem de etkililik konusunda karar vermemiz için çok sağlam bir veri seti sağlıyor" dedi. 

"GARANTİ EDEMEYİZ"

Bununla birlikte ajansın Pfizer / BioNTech aşısı için en geç  29 Aralık'ta ve Moderna aşısı için ise 12 Ocak'a kadar incelemelerini tamamlaması bekleniyor. EMA’nın onayı olmadan  'ne üye olan 27 ülke herhangi bir aşıyı ya da ilacı kullanamıyor. Cooke, aşıların onayına ilişkin  "Şu aşamada olumlu bir değerlendirme yapılacağını garanti edemeyiz" dedi.

SİBER SALDIRILAR AŞININ ONAY SÜRECİNİ ETKİLEMEYECEK

Diğer taraftan Cooke, EMA’ya yapılan siber saldırılara ilişkin de açıklama yaptı. Cooke milletvekillerine  "Son birkaç haftadır siber saldırıya maruz kalıyoruz,  Bunun aşıların teslim tarihini etkilemeyeceğini ve tamamen işlevsel olduğumuzu size temin ederim"  dedi. 

Dün, ABD’li ilaç firması Pfizer ile Alman BioNTech ve Moderna tarafından corona virüs salgınına karşı geliştirilen aşıların şartlı piyasa kullanımı başvurusunu inceleyen Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Amsterdam’daki genel merkezine siber saldırı gerçekleştirdiği duyurulmuştu. EMA ise siber saldırının onay bekleyen aşı için son inceleme süreleri üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını, kapsamlı bir soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. 

VİRÜSÜN SEYRİ GENLERİ Mİ BAĞLI?

Sayfa Yükleniyor...