Avrupa İstanbul seçimlerinin iptaline nasıl tepki verdi?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesi kararıyla ilgili Avrupa'dan da açıklamalar yapıldı. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, YSK nın kararını "anlaşılmaz" olarak nitelendirdi.

NTV Haber 07.05.2019 - 14:54 | Son Güncelleme : 07.05.2019 - 15:15

Avrupa İstanbul seçimlerinin iptaline nasıl tepki verdi?

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin yenilenmesi kararına Avrupa Birliği'nden tepki gecikmedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, YSK nın kararını "anlaşılmaz" olarak nitelendirdi. Maas, "İstanbul'da kimin belediye başkanı olacağına ancak Türk seçmenlerin iradeleri karar verebilir" ifadelerini kullandı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, "Özgür ve adil seçimlerin oluşması için gereken koşulların seçim gününden önce onaylanması gerekir, seçimin sonrasında değil " diye konuştu.

Jagland, "Türk halkı seçimler için demokratik, güvenilir ve istikrarlı yasal çerçevenin de içinde olduğu demokratik garantileri sağlayan bir seçim sürecini hak ediyor" ifadelerini kullandı.

YSK'nın kararına ilişkin Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri de Twitter'dan açıklama yaptı.

Piri mesajında, "Erdoğan yenilgiyi kabul etmiyor ve halkın iradesine karşı çıkıyor. Seçimin yenilenmesi için YSK'ya baskı yapıldı. Bu, Türkiye’de seçimlerle demokratik güç geçişinin güvenilirliğini sonlandırır" diye yazdı.

Bir diğer tepkiyse Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek temsilcisi Federica Mogherini ile AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn'dan geldi.

Mogherini ve Hahn ortak yaptıkları yazılı açıklamada, seçim kurullarının çalışmalarını bağımsız, açık ve şeffaf bir şekilde yürütmesinin önemine dikkat çekti.

Açıklamada, "Kararın gerekçesi gecikmeden kamu incelemesi için uygun hale getirilmelidir" ifadeleri yer aldı.

Ayrıca Türk yetkililerin yeniden yapılan seçimleri gözlemlemek üzere uluslararası gözlemcileri davet etmesinin beklendiği vurgulandı.

Türk Dışişleri Bakanlığı ise açıklamalara tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Muhataplarca yapılan siyasi saikli eleştirileri kabul etmiyoruz" denildi.

Sayfa Yükleniyor...