Avrupa Konseyi'nde öpüşmek yasak!

Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin Strasbourg'daki merkez binalarında öpüşmek, el sıkışmak ve kucaklaşmak, sağlık gerekçeleriyle yasaklandı.

07.09.2009 - 11:22

Avrupa Konseyi'nde öpüşmek yasak!

Karar, Avrupa Konseyi personeli birkaç kişide domuz gribi vakasına rastlanması sonrasında doktorların uyarısı üzerine alındı. Avrupa Konseyi genel sekreterliği, gözlemlenen domuz gribi (A gribi) vakalarının ardından Strasbourg Hastanesi uzman doktorlarının tavsiyesi üzerine alınan tedbirlerle ilgili olarak tüm personeline bir uyarı mesajı gönderdi.

Mesajda, personele bundan böyle el sıkışmamaları, yanak yanağa öpüşmemeleri ve kucaklaşmamaları uyarısında bulunuluyor. Uyarılar arasında, öksürürken, hapşırırken veya tükürürken kağıt mendil kullanmaları, kullandıktan sonra medili çöpe atmaları ve derhal ellerini sabunla veya hidroalkolik bir ürünle temizlemeleri gerektiği de yer alıyor. Avrupa Konseyi personeline hasta kişilerle aynı mekanda bulunmamaları ve topluca bir araya gelmekten kaçınmaları telkininde de bulunulmakta.

Avrupa Konseyi personelinden, 38 derecenin üzerinde ateş, baş ağrısı, aşırı yorgunluk, öksürme, nefes almakta zorlanma, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi semptomlar halinde derhal doktora başvurmaları da isteniyor. Avrupa Konseyi, domuz gribi semptomu olan personeline ameliyatlarda kullanılan hijyenik maske taşıma mecburiyeti de getirdi.

Virüsün personel arasında yayılması halinde Avrupa Konseyi'nin birçok toplantısının iptal edilebileceği söyleniyor. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 47 Avrupa ülkesinden yaklaşık 1800 uzman ve asistanın çalıştığı Avrupa Konseyi'ne değişik toplantılar için her gün onlarca Avrupa ülkesinden parlamenter, yerel yönetici, diplomat ve akademisyen de geliyor.

Yasak kararı, bir Avrupa Konseyi organı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ni de kapsıyor. Personele ameliyatlarda kullanılan maskelerden dağıtılmaya başlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...