Avrupa Konseyi'nden Fransa'ya peçe uyarısı

Bugün yayımlanan raporda, peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde yasaklanmasına ilişkin tartışmanın ''Müslümanlara yönelik ayrımcı duyguları körüklediği'' yorumu yapıldı.

Haberler 15.06.2010 - 12:09

Avrupa Konseyi'nden Fransa'ya peçe uyarısı

Avrupa Konseyi Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı ile Mücadele Komisyonu, Fransa'yı, Müslümanlara yönelik ön yargılardan dolayı uyardı.

Komisyon, Fransa ile ilgili bugün yayımladığı raporda, peçeli çarşafın kamuya açık yerlerde yasaklanmasına ilişkin tartışmanın ''Müslümanlara yönelik ayrımcı duyguları körüklediği'' yorumu yapıldı.

Raporda, ''bu tartışmanın, Müslüman kadınların toplum dışına itilmesi tehlikesi taşıdığı'' uyarısında bulunuldu.

Fransa'da ırkçılıkla mücadelede bazı ilerlemeler sağlandığı ifade edilen raporda, bununla birlikte bazı konuların ciddi endişe kaynağı olduğu bildirildi.

Raporda, polisin yabancılara yaklaşımı, Müslümanlarla ilgili ön yargılar ve göçle ilgili tartışmaların ciddi kaygı uyandırdığı belirtildi.

Fransa'da ırkçılıkla mücadele çerçevesinde ayrımcılığa karşı yasal önlemlerin ''olumlu adım'' olarak görüldüğü ifade edilen raporda, polis ve savcılara bu konuda meslek içi eğitim verilmesinin de memnuniyetle karşılandığı kaydedildi.

Raporda, ırkçı saldırıya hedef olanların genelde polise şikayet yolunu tercih etmediği, bu yüzden mevcut resmi rakamların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

İş başvurularında ırk, din, dil, renk, ulus ve etnik köken gibi farklılıklar yüzünden ayrımcılık yapıldığına işaret edilen raporda, bunun konut, eğitim ve diğer hizmetlerde de geçerli olduğu ifade edildi.

Romanların sorunlarına da değinilen raporda, bu kişilerle ilgili yeteri kadar konaklama merkezi olmadığı belirtildi ve bu kişilerin yaşam koşullarını kötü olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, halktan insanların Müslümanların Fransız değerlerine uyum sağlama konusuna şüpheli yaklaşması ve bunu sorgulamasının yarattığı endişeye de işaret edildi.

Sayfa Yükleniyor...