AB Komisyonu Başkanı Juncker: Avrupa Ordusu kurulmalı

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB ülkelerinin her alanda birbirleri ile dayanışma göstermesi gerektiğini, mülteci sorununu da tek bir ülkenin çözemeyeceğini söyledi. Juncker, Avrupa Ordusu kurulması gerektiğini de belirtti.

Anadolu Ajansı 10.11.2016 - 11:14

AB Komisyonu Başkanı Juncker: Avrupa Ordusu kurulmalı

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Alman Konrad Adenauer Vakfı tarafından Berlin'de düzenlenen bir toplantıda yaptığı 7. Avrupa Konuşması'nda, 2050 yılına kadar AB ülkelerinin ticaret hacminin büyük ölçüde azalacağını ve üye ülkelerdeki nüfusun da gittikçe yaşlanacağını belirterek, bu nedenle uluslararası ilişkileri geliştirmek zorunda olduklarını ifade etti.

Kanada ile imzalanacak serbest ticaret anlaşması CETA'nın bu bağlamda çok önemli olduğunu ve AB ülkelerinde yaşayan on binlerce insana istihdam imkanı sağlayacağını kaydeden Juncker, ABD ile olan ilişkilerin sürdürülmesinin de gerekli olduğunu söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker mülteci akınına uğrayan ve depremlerden büyük hasar gören İtalya'nın yalnız bırakılmaması gerektiğini belirterek, "Ne kadar büyük olursa olsun mülteci sorununu tek bir ülke çözemez" dedi.

Dış ticarete muhtaç olduklarını ifade eden Juncker, "Her kim kabuğumuza çekilmenin daha doğru olacağını düşünüyorsa çok yanılıyor" şeklinde konuştu.

Bazı çevrelerin, Avrupa'daki mevcut sorunları yaratanın AB'nin kendisi olduğunu savunduğuna işaret eden Juncker, "Bu yanlış. Avrupa ülkelerinin geleceği için AB tek çözüm" dedi.

Afrika ve Asya ülkelerine yaptığı ziyaretler sırasında, Avrupa'da yapılanlardan dolayı büyük takdir aldığını anlatan Juncker, hem Avrupa'nın, hem de söz konusu kıtalarda yaşayan insanların refahı için Avrupalı işadamlarının daha yoğun şekilde yatırım yapması gerektiğini söyledi.

Juncker, üye ülkeler arasındaki bağın güçlendirilmesi açısından da ortak para Euro'nun gerekli olduğunu savunarak, kendisinin de şahsen Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalması için yoğun çaba harcadığını kaydetti.

Jean-Claude Juncker, güvenlik açısından AB'nin dış sınırlarının korunması gerektiğini ifade etti. Juncker, "Avrupa Ordusu" kurulması ve terörizme karşı mücadelede gizli servisler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini de belirtti.

AB bünyesinde "dijital iç pazar" kurulmasını da savunan Juncker, tüm üye ülkelerde aynı iş için aynı ücret alınması yönündeki çabaları da tüm gücüyle sürdüreceğini sözlerine ekledi.

Toplantıda konuşan Konrad Adenauer Vakfı Başkanı ve eski Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans-Gert Pöttering de, AB ülkeleri içinde milliyetçi akımların gittikçe güçlendiğini ifade ederek, ortak Avrupa bilincinin güçlendirilmesi için vatandaşların, çalışmalara duydukları güvenin yeniden sağlanması gerektiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...