Avrupa Parlamentosu'nda euronun 20 yıl kutlaması

Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, "20 yıl önce başlayan euro girişimimizin bugün başarıya ulaştığını görüyoruz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.01.2019 - 16:15

Avrupa Parlamentosu'nda euronun 20 yıl kutlaması

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Strazburg'da gerçekleştirilen Genel Kurulu'nda euro para biriminin yürürlüğe girmesinin 20. yılı dolayısıyla özel oturum düzenlendi.

Oturumda konuşan Juncker, 1999 yılında başlayan euro girişiminin bugün başarıya ulaştığını gördüklerini söyledi.

Bağımsız faaliyet gösteren Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Euro Bölgesi'nde ekonomik ve sosyal uyumun en önemli unsurlarından olduğuna dikkati çeken Juncker, "ECB bağımsız olmasaydı euro para birimi başarılı olmazdı" dedi.

Euro Bölgesi'nin ekonomi, vergi ve bütçe politikaları konusunda daha fazla uyumlu hareket etmesi gerektiğine işaret eden Juncker, "Avrupa'da parasal birlik bir barış projesiydi. Benim neslim adına hepinize katkılarınızdan ötürü teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

AP Başkanı Antonio Tajani de "Bugün euronun 20. yılını kutluyoruz. Para birimimiz euroyu 340 milyon Avrupa vatandaşı kullanıyor" dedi.

Ekonomik krizlerde euronun kalkan gibi görev yaptığını belirten Tajani, euronun tek piyasayı daha şeffaf ve rekabetçi hale getirdiğini söyledi.

Tajani, euronun mimarisini tamamlamak için bankacılık, sermaye birliği, mali ve ekonomik birliği tamamlamanın önemli olduğunu kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...