Avrupa Parlamentosu'nda iki Türk

Dün gerçekleşen seçimler sonucunda iki Türk kökenli siyasetçi, Avrupa Parlamentosu'na girmeye hak kazandı.

Haberler 08.06.2009 - 17:18

Avrupa Parlamentosu'nda iki Türk

Dün gerçekleşen Avrupa Parlamentosu seçimlerinden, iki Türk aday da zaferle çıktı. Almanya'dan Sosyal Demokrat Partili İsmail Ertuğ, Hollanda'dan Sosyal Demokrat İşçi Partili Emine Bozkurt Avrupa Parlamentosu'na girmeyi başardı. Bozkurt önceki dönemde de AP üyesiydi.


Almanya'da AP'ye girmeyi başaran tek Türk kökenli aday olan SPD'li İsmail Ertuğ ise yaptığı açıklamada, partisinin seçimlerde beklediği sonucu alamamasına rağmen, milletvekili seçildiği için çok mutlu olduğunu belirtti.

Ertuğ, partisinin istenen seçim sonucuna ulaşamamasında, göçmen kökenli seçmenlerin seçimlere yoğun şekilde ilgi göstermemelerinin de etken olduğuna inandığını söyledi.

Sosyal politika ve sağlık politikası alanında uzman olduğunu ifade eden Ertuğ, dış politikada da her zaman olduğu gibi Kopenhag kriterleri doğrultusunda Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Emine Bozkurt Emine Bozkurt

Ertuğ, bazı aşırı sağcı milletvekillerinin AP'ye girmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, buna rağmen kendi çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

BULGARİSTAN'DA HÖH 3 VEKİL ÇIKARDI
Bulgaristan'ı Avrupa Parlamentosunda temsil edecek 17 milletvekilinin 3'ü, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH).

Bulgaristan'da 2007 yılında yapılan ilk seçimde AP'ye 5 milletvekili göndermeyi başaran HÖH, dünkü seçimde 3 milletvekili kazandı. HÖH'nin AP'ye göndereceği 3 milletvekilinden 2'si Türk kökenli. Filiz Hüsmenova ve Metin Kazak, geçen dönem de AP'de milletvekili olarak görev yapmışlardı.

Partinin listesinden seçilen ve yine Avrupa milletvekili olan Prof. Vladko Panayotov da Türk dostu olarak tanınıyor. Her üç milletvekili de AP'deki Liberal Grupta yer alıyor. 

Sayfa Yükleniyor...