Schulz: Türkiye ile AB arasındaki göç mutabakatı bozulmayacak

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, göç krizine çözüm için Türkiye ile varılan mutabakatın bozulmayacağını AB’nin Türkiye’yi güvenilir bir partner olarak gördüğünü söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 13.09.2016 - 10:03

Schulz: Türkiye ile AB arasındaki göç mutabakatı bozulmayacak

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Alman Nordwest-Zeitung gazetesine verdiği demeçte, AB ile Türkiye arasında 18 Mart’ta varılan, kaçak göçün önlenmesini, Türkiye’deki sığınmacıların durumunun iyileştirilmesini, AB’nin daha fazla sığınmacı kabul etmesini öngören mutabakatı değerlendirdi.

Mutabakatın geleceğiyle ilgili Avrupa medyasında çıkan spekülasyonlara katılmadığını belirten Schulz, “Mülteci mutabakatı bozulmayacaktır. Geçen sürede Türkiye bu alanda güvenilir bir partner olmuştur” dedi.

Kendisinin Türkiye ile ilgili basın özgürlüğü ve insan hakları gibi alanlarda eleştirel görüşlere sahip olduğunu hatırlatan Schlulz, sığınmacılar konusunda ise Türkiye’nin yaptıklarının takdire şayan olduğunu vurguladı.

Schulz, “Türkiye, sığınmacıları kabul etme konusunda çoğu zaman herkese örnek nitelikte davranışlar sergilemiştir” şeklinde konuştu.

AŞIRI SAĞCI AfD’NİN YÜKSELİŞİ

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi olan Martin Schulz, son dönemde yükselişe geçen aşırı sağcı ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin, mülteci krizinin yol açtığı endişeleri kullanmasını sert bir dille eleştirdi.

AfD’nin halka popülist mesajlar verdiğini, düşmanlık ve nefreti körüklediğini belirten Schullz, “Bu partinin zor sorunlar hakkında hiçbir ciddi önerisi yok, hiçbir gerçek alternatif sunmuyor, sadece günah keçileri arıyor. Bazen tüm suçu İslam’da gösteriyor, bazen medyayı, bazen Avrupa’yı, bazen de mültecileri her şeyin suçlusu olarak göstermeye çalışıyor” ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...