Avrupa'da 'Joachim' kabusu

Fransa'nın Atlantik sahillerinde dün yaşamı olumsuz etkileyen Joachim fırtınası bugün ülkenin tüm kuzey ve kuzeydoğusunu etkisi altına aldı.

Haberler 16.12.2011 - 12:09

Avrupa'da 'Joachim' kabusu

Fransa Joachim fırtınasının etkisi altında. Atlantik sahillerinde hızı saatte 140 km'ye kadar ulaşan fırtına iç bölgelerde saatte 120 km hızla esiyor. Fransız Meteoroloji Kurumu (Meteo France) ülkenin kuzey yarısındaki 49 ilde "alarm" durumuna geçildiğini bildirdi.

Fransız İçişleri Bakanlığı, fırtınanın elektrik şebekelerine verdiği hasar nedeniyle Fransa'nın kuzey ve kuzeybatısındaki illerde 400 bin haneye elektrik verilemediğini açıkladı. Fransız Elektrik Kurumu 2 bin 500 memur ve teknisyenin durumun gün içinde normale dönmesi için çalıştığını duyurdu.

HAVA VE KARA ULAŞIMI FELÇ OLDU
Fırtına ve beraberindeki sert yağışlar nedeniyle tren ve havayolu ulaşımı da aksıyor. Tren yollarına düşen ağaç gövdeleri nedeniyle Brötanya ve Paris'i çevreleyen Ile-de-France bölgelerinde banliyö ve şehirler arası tren seferleri gecikmeli gerçekleşiyor. Fırtına nedeniyle bazı uçak seferleri de rötarlı yapılabiliyor.

Fransa'nın Atlantik sahillerini vuran dev dalgalar nedeniyle kıyıda oturanlar sürekli uyarılıyor. Ülkenin güneybatı sahillerindeki Gaskonya körfezinde dalgaların boyunun yer yer 9 metreyi bulduğu belirtiliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından bu sabah yapılan açıklamada dün akşamdan bu yana aralıksız çalışan itfaiye ekiplerinin kıyı bölgelerde yaşayan binlerce kişiyi tahliye ettikleri, ancak ölü veya yaralı olmadığı bildirildi.

Öte yandan fırtına nedeniyle Fransa'nın kuzeybatı sahillerinde Manta bandıralı bir kargo gemisi alabora oldu. Gemideki 200 tonluk akaryakıtın denize sızmaya başladığı belirtiliyor.

Joachim'in Fransa'dan sonra İsviçre ve Almanya'nın güneyini etkisi altına alması bekleniyor.

JOACHIM ADI NEREDEN GELİYOR?
Atlantik üzerinde oluşan ve Avrupa'yı vuran fırtına adları 1954 yılından bu yana Berlin Hür Üniversitesi Meteoroloji Enstitüsü tarafından belirleniyor. Fırtına isimleri her yıl başında alçak ve yüksek basınç merkezleri dikkate alınarak alfabetik sıralamaya göre hazırlanıyor. Joachim'den birkaç gün önce İskoçya sahillerini vuran fırtına Hergen, ardından Danimarka'yı vuran fırtına ise Iven olarak adlandırılmıştı. Joachim'den sonra Avrupa'yı vuracak fırtınalara sırasıyla Klaus-Dieter, Louis, Martin ve Norbert adları verilecek.

Sayfa Yükleniyor...