'Avrupa'da Müslümanlara ayrımcılık yapılıyor'

Uluslararası Af Örgütü’ne göre, Avrupa, özellikle eğitim ve iş hayatında inançlarını saklamayan Müslümanlara ayrımcılık yapıyor.

24.04.2012 - 17:54

'Avrupa'da Müslümanlara ayrımcılık yapılıyor'

Örgütün yayınladığı yeni raporunda, başörtüsü ve peçe yasağını uygulayan ülkeler eleştiriliyor. Uluslararası Af Örgütü, Avrupalı hükümetlerin Müslümanlara karşı ayrımcılığı körükleyen önyargılarla daha fazla mücadele etmeleri gerektiğini belirtti.

Örgütün bu tesbiti, "Tercih ve önyargı: Avrupa'da Müslümanlara yönelik ayrımcılık" adlı yeni raporunda yer alıyor.

Raporda, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya ve İsviçre mercek altına alınmış.

Uluslararası Af Örgütü, Müslümanlara yönelik ayrımcılığın özellikle eğitim ve iş hayatında görüldüğüne işaret ediyor.

MÜSLÜMANLAR İŞ BULMAKTA ZORLANIYOR
"Başörtüsü gibi geleneksel kıyafetler giydikler için Müslüman kadınlara iş verilmiyor. Müslüman kızların düzenli olarak sınıflara katılımları engelleniyor" denilen raporda, erkeklerin de İslamla bağdaştırılan sakalları nedeniyle işten çıkarıldıkları kaydediliyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün raporda, Avrupalı siyasi partilerle kamu görevlilerinin, Müslümanlara yönelik önyargıları kırmak için yeterince çaba sarfetmediklerine dikkat çekiliyor.

Dini ve kültürel simgeler takmanın ve giymenin ifade özgürlüğünün bir parçası olduğu kaydedilirken, bu haklardan tüm inançların yararlanması gerektiği dile getiriliyor.

Uluslararası Af Örgütü, pek çok Avrupa ülkesinde görünür olmadıkları sürece Müslümanlar'ın sorun olmadığı görüşünün yaygın olduğuna işaret ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...