Avrupa'da tarihin en büyük doping operasyonu: 3.8 milyon ilaç ele geçirildi, 234 kişi tutuklandı

Avrupa’da dopingle mücadele amacıyla gerçekleştirilen dev operasyonda 234 kişi tutuklandı. Operasyon kapsamında 3,8 milyon doping maddesine el kondu.

Haberler - DW Türkçe 09.07.2019 - 13:51

Avrupa'da tarihin en büyük doping operasyonu: 3.8 milyon ilaç ele geçirildi, 234 kişi tutuklandı

Avrupa Birliği'nin (AB) polis teşkilatı Europol, dopingle mücadele amacıyla 33 ülkedeki ilgili birimlerin katılımıyla düzenlenen büyük bir operasyon sonucunda 234 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Europol, söz konusu ülkelerden 23'ünün AB üyesi olduğunu, diğer ülkeler arasında ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kolombiya, İsviçre, İzlanda ve Arnavutluk'un da bulunduğunu belirtti.

3,8 MİLYON İLAÇ ELE GEÇİRİLDİ

Açıklamada, operasyonda el konulan yasa dışı ilaç sayısının 3,8 milyon olduğu ifade edildi. Operasyon kapsamında 24 ton ham steroid tozunun da ele geçirildiği bildiriliyor.

17 ÇETE ÇÖKERTİLDİ

İtalyan ve Yunan polis teşkilatlarının öncülüğünde gerçekleştirilen operasyona Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA) ve Interpol de katıldı. WADA, operasyonda "Avrupa genelinde sahte ilaç ve doping maddesi ticaretine karışan 17 organize suç örgütünün çökertildiğini" açıkladı.

Yetkililer, operasyon kapsamında, birçok spor etkinliğinde toplam bin 357 idrar ve kan testi yapıldığını belirtti. Bu etkinliklerin ya da teste tabi tutulan kişilerin isimleri ise açıklanmadı.

Sayfa Yükleniyor...