Avrupa’da yaşayan Türklere iyi haber

Ülkede yaşayan Türk işçilerin Ankara anlaşması ile sahip oldukları hakları kısıtlamak isteyen İngiltere, Avrupa Adalet Divanı'na açtığı davada haksız bulundu.

Haberler - ntv.com.tr 21.12.2014 - 17:50

Avrupa’da yaşayan Türklere iyi haber

İngiltere, Avrupa Komisyonu’na  taşıdığı bir davadan daha istediğini alamadı. Ülkedeki Türk işçilerin 1963 yılında imzalanan Ankara anlaşması çerçevesinde sahip olduğu bazı hakları kısıtlamak isteyen İngiltere, konuyu  Avrupa Adalet Divanı'na taşımıştı. Avrupa Adalet Divanı'ndan yapılan açıklamada başvurunun kabul edilmediği duyuruldu.

İngiliz medyasında yer alan habere göre, Avrupa Adalet Divanı'na açtığı davayı kaybeden İngiltere, ülkeye yasal yollarla giren ve çalışan Türk işçilere, AB vatandaşlarına sunulan sosyal yardımları sunmak durumunda kalacak.

İngiltere tarafından 15 Şubat 2013 tarihinde Avrupa Adalet Divanı'na Türk vatandaşlarının sahip olduğu sosyal yardım haklarının kısıtlanması istemiyle açılan davada mahkeme, Türk vatandaşlarının kazanılmış haklarının korunmasına hükmetti.

Avrupa Adalet Divanı'nın kararını değerlendiren İngiltere İş ve Emeklilik Departmanı sözcüsü, ülkeye gelen kişilerin ekonomiye katkı sağlaması gerektiğini ve bunun kamuoyunun en tabi beklentisi olduğunu belirtti.

Yapılan açıklamada Avrupa Adalet Divanı'nın söz konusu kararının detaylıca inceleneceğinin de altı çizildi.

Sayfa Yükleniyor...