Avrupa'daki mali kriz can alıyor

Euro krizinin vurduğu Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde salgın hastalıklar ve intihar olaylarında hızlı artış görüldüğü belirtildi. Yunanistan'da bir yıl içinde intihar olaylarında yüzde 40 artış oldu.

27.03.2013 - 10:31

Avrupa'daki mali kriz can alıyor

Euro Bölgesi'ndeki mali krizinin vurduğu ülkelerde, sağlık konusunda bir araştırma yapan tıp dergisi "The Lancet" korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı.

"The Lancet"in araştırmasına göre, mali kriz sonrası başta sağlık olmak üzere birçok alanda tasarruf yapmak zorunda kalan Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi AB üyesi ülkelerde, halk büyük sağlık sorunlarıyla karşı karşıya.

"The Lancet" dergisi söz konusu araştırmayı Dünya Sağlık Örgütü'nün kardeş kuruluşu Avrupa Sağlık Sistemleri ve Politikaları Gözlemevi ile ortak gerçekleştirdi.

Araştırmaya göre, Avrupa ülkelerinde rastlanmayan "sıtma" gibi salgın hastalıklarda artış oldu. Raporda, mali kriz sonrası işini ve servetini kaybeden yüzlerce kişinin bunalıma girerek hayatına son verdiği belirtiliyor. Yunanistan'da 2011 yılında intihar olaylarında bir önceki yıla göre yüzde 40 artış oldu.

YUNANİSTAN'I SITMA VURDU
Araştırmaya göre, Yunanistan'da salgın hastalıklarda da önemli bir artış var. Ekonomik krizden en çok etkilenen Yunanistan'da sıtma, deng humması, Batı Nil virüsü gibi salgın hastalıklar baş göstedi. Ayrıca uyuşturucu bağımlısı olanlar arasında HIV virüsü daha sık görülmeye başlandı.

SİYASİLERE SERT ELEŞTİRİ
Mali kriz sonrası Euro Bölgesi'nin kurtarma planı çerçevesinde kamu harcamalarında tasarruf yapmaya zorladığı İspanya, Yunanistan ve Portekiz'in kesintilere sağlık harcamalarıyla başladığı ifade edildi.

Kesintiler sonrası bu ülkelerde sağlık sisteminin çalışamaz hale geldiği, işini kaybeden ve geçim sıkıntısı çeken onbinlerce kişinin rahatsızlandığında hastanelere gitmeye çekindiği belirtildi.

İngiliz tıp profesörü Martin McKee, Avrupa'daki salgın hastalıklar ve intiharlardaki artıştan politikacıları sorumlu tuttu. McKee, kamu harcamalarında kesintiye giden Avrupalı siyasetçilerin, vatandaşlarının sağlık sorunlarını görmezden geldiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...