Avrupa'daki terör saldırıları

Paris, Brüksel, Londra, Manchester ve şimdi de Barcelona. Avrupa metropolleri geçtiğimiz yıllarda çok sayıda terör saldırısına maruz kaldı. Avrupa'yı kana bulayan o saldırılarda toplamda 561 kişiyi hayatını kaybetti.

NTV Haber 18.08.2017 - 12:17

Avrupa'daki terör saldırıları
İngiltere'de 3 Haziran'da yaşanan terör saldırısının ardından yapılan bomba ihbarı nedeniyle Londra polisi bölgedekilerin evlerini terketmesini istemişti.

Madrid, Londra, Brüksel, Berlin, Stockholm ve Paris, tüm bu kentler terör saldırılarıyla kana bulandı. Avrupa kıtasında son yıllarda çok sayıda saldırı düzenledi.

İspanya'nın başkenti Madrid'de 2004'te yolcu trenlerini hedef alan bombalı saldırılarda 191 kişi hayatını kaybetti.

Temmuz 2005'teyse terörün hedefinde bu kez İngiltere'nin başkenti Londra vardı.

Londra'da metro istasyonları ve bir otobüsü hedef alan bombalı saldırılarda tam 52 kişi öldü. 4 intihar bombacısının düzenlediği saldırıları El Kaide'nin plandığı ortaya çıktı.

Ocak 2015'teyse Fransa'nın başkenti Paris terörle sarsıldı. Charlie Hebdo mizah dergisine ve bir koşer markete düzenlenen silahlı saldırılarda 17 kişi yaşamını yitirdi. İki saldırgan daha sonra polisle girdikleri çatışmada öldürüldü. Saldırıyı terör örgütü El Kaide üstlendi.

Kasım 2015'teyse Paris bu kez çok daha büyük bir terör saldırısına sahne oldu. Stade de France, çok sayıda restoran ve Bataclan gece kulübüne düzenlenen eş zamanlı bombalı ve silahlı saldırılar 130 kişinin ölümüne yol açtı.

Bu kez saldırıların arkasında DAEŞ terör örgütü vardı.

Mart 2016'ta bu kez Belçika'nın başkenti Brüksel terörün hedefindeydi. Brüksel havalimanı ve bir metro istasyonuna düzenlenen bombalı saldırılarda 32 kişi yaşamını yitirdi.

TERÖR YÖNTEM DEĞİŞTİRDİ

Temmuz 2016'daysa Fransa'nın Nice kentinde kamyonun kalabalığın üzerine sürülmesiyle düzenlenen saldırıda 86 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı da terör örgütü DAEŞ üstlendi.

Aralık 2016'daysa Almanya'nın başkenti Berlin'de bir noel pazarı saldırının hedefi oldu. Bir DAEŞ militanı kaçırdığı bir TIR'ı noel pazarındaki kalabalığın üzerine sürdü, 12 kişi öldü. Tunuslu saldırgan birkaç gün sonra Milano‘da polis tarafından vurularak öldürüldü.

Londra mart ayında yine terör alarmındaydı. 22 Mart'ta Halid Mesud isimli saldırgan parlamento binası önünde aracını kalabalığın üzerine sürdü. Ardından bir polisi bıçakladı. Saldırıda 6 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

Nisan ayında Bu kez İsveç'in başkenti Stockholm terörle sarsıldı. Bir saldırganın kullandığı kamyonet önce kalabalığın daha sonra bir alışveriş merkezinin üzerine sürüldü. Saldırıda 5 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. 39 yaşındaki Özbek şüpheli aynı gün tutuklandı.

Mayıs ayındaysa Manchester kentinde Amerikalı şarkıcı Ariana Grande'nin konseri sonrası Salman Abedi adlı terörist kendini havaya uçurdu. 23 kişi hayatını kaybetti.

Haziran ayındaysa Londra'da üç saldırganın bulunduğu kargo aracı Londra köprüsü'ndeki yayaların üzerine sürüldü. Saldırganlar daha sonra kalabalığa bıçakla saldırdı. Saldırıda 7 kişi öldü

Sayfa Yükleniyor...