Avrupa Parlamentosu'ndan Rus diplomatlara yasak

Avrupa Parlamentosu Rusya'nın 89 Avrupalı politikacıya seyahat yasağı getirmesine tepki olarak Rus diplomatların Avrupa Parlamentosu'na girmesini yasakladı.

Haberler - DW Türkçe 03.06.2015 - 12:55

Avrupa Parlamentosu'ndan Rus diplomatlara yasak

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un sözcüsü, Rusya'nın AB'deki çok sayıda temsilcisinin artık parlamento binasına girmesine izin verilmeyeceğini açıkladı.

Schulz'un, Rusya'nın 89 Avrupalı diplomata gerekçesini açıklamaksızın seyahat yasağı getirmesi nedeniyle bu kararı aldığı belirtildi. Bu kararın ardından Rusya ile Parlamentolararası İşbirliği Komisyonu çalışmaları da askıya alındı.

Avrupa Parlamentosu gelecekte Rus politikacıların Avrupa Parlamentosu binasına girebilmesini, tek tek duruma göre inceleyerek karar verecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu'nun, Rusya'nın AB temsilcisi Vladimir Çişov ve diğer yetkililere parlamentoya giriş yasağı getirmesini sert bir dille eleştirdi. Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Maria Sacharova, 'Rusya'ya karşı cadı avı başlatıldığını' ileri sürdü.

Rusya geçen hafta seyahat yasağı getirdiği 89 Avrupalı politikacının isimlerini içeren listeyi AB Büyükelçiliklerine göndermişti.

Rusya'nın, Kırım'ın ilhak edilmesi ve Ukrayna ile yaşanan krizin ardından AB'nin kendisine uyguladığı seyahat yasaklarına misilleme olarak böyle bir karar aldığı belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...