Avrupa'dan Türkiye'ye Suriye desteği

"AKPM Bürosu; Arap Ligi ve Türkiye'nin, Suriye'de şiddetin ve kan dökülmesinin sona ermesi ve ülkede demokrasiye barışçıl geçişin açılması yönündeki çabalarına tam destek verir"

24.11.2011 - 23:58

Avrupa'dan Türkiye'ye Suriye desteği

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türkiye'nin Suriye'de şiddetin durması ve demokrasiye geçilmesi amacıyla yürüttüğü politikaya destek verdiğini belirten bir açıklama yayımladı.

Konuyla ilgili açıklama, AKPM'nin, başkan, başkan yardımcıları, siyasi grup başkanları ve komisyon başkanlarını bir araya getiren 'Büro'su tarafından İskoçya'nın Edinburg ketinde düzenlenen bir toplantıda yapıldı.

Açıklamada, "AKPM Bürosu; Arap Ligi ve Türkiye'nin, Suriye'de şiddetin ve kan dökülmesinin sona ermesi ve ülkede demokrasiye barışçıl geçişin açılması yönündeki çabalarına tam destek verir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Suriye makamlarının kendi halkına karşı binlerce kişinin ölümüne yol açan sistematik şiddet kullanımı da kınandı. Şam rejiminden bu politikasından vazgeçmesi ve Suriye halkının barışçıl demokrasi talebine olumlu yanıt vermesi istendi.

AKPM, geçen ay oyladığı bir kararda, Avrupa Konseyi ülkelerini, Suriye'de halka karşı şiddet kullananlara veya şiddet kullanılmasına katkı sağlayanlara karşı sert ve fiili yaptırım uygulamaya çağırmıştı.

AKPM başkanlık görevi AK Parti Antalya milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yürütülüyor. Strasbourg merkezli AKPM, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkenin parlamenterlerinden oluşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...