İtalya Başbakanı Renzi Avrupalı liderlere çıkıştı

Yunanistan ile birlikte 40 mülteciye ev sahipliği yapan İtalya'nın başbakanı Matteo Renzi, AB liderler zirvesinde sert konuştu.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.06.2015 - 06:32

İtalya Başbakanı Renzi Avrupalı liderlere çıkıştı

Avrupa Birliği liderleri arasında, mültecilere ilişkin ortak politika konusunda derin görüş ayrılıkları var.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi de, Avrupa Birliği'ndeki mevkidaşlarını mülteciler konusunda işbirliği yapmadıkları için eleştirdi.

Renzi, AB liderlerinin Brüksel'de bir araya geldiği zirvede, ''Eğer 40 bin kişi konusunda anlaşamıyorsanız kendinizi Avrupalı olarak nitelemeye hakkınız yok. Eğer sizin Avrupa idealiniz buysa kendinize saklayın. Ya ortada bir dayanışma vardır ya da vaktimizi boşuna harcamayın'' diyerek tepki gösterdi.

Öte yandan AB Komisyonunun, Yunanistan ve İtalya'ya ulaşan 40 bin civarındaki göçmenin diğer AB üyelerine kademeli olarak iki yıl içerinde yerleştirilmesi önerisi üyeler arasında tartışmaların artmasına neden oldu.

Basına sızan bilgiye göre İspanya, sığınmacılara mülteci statüsü vermek yerine onları kendi ülkelerine geri gönderecek mekanizmalar üzerinde çalışılmasını önerdi.

Avrupa'ya ulaşmaya çalışırken Akdeniz'de hayatını kaybeden göçmenlerin sayısının 2 bini geçmesi nedeniyle AB'nin göçmen politikası son aylarda yoğun şekilde eleştiriliyor.

Acil yardım konusunda uzlaşan AB üyeleri Yunanistan ve İtalya'ya ulaşan göçmenlerin diğer üye ülkelere kabul edilmesi konusunda görüş ayrılığı yaşıyor.

Sayfa Yükleniyor...