Avrupa'da yaşayan, aralarında şair, yazar ve düşünürlerin bulunduğu 3 bin Yahudi İsrail'in son dönemde izlediği politikadan duydukları kaygıyı dile getirmek için bir bildiriye imza attı.

Grup İsrail'in Batı Şeria'da yerleşim birimleri inşaatına son vermesini ve Filistin'le iki devletli çözüm için elini çabuk tutmasını istedi.

Konuyla ilgili Avrupa Parlamentosunda bir de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda, Filistin topraklarını ilhakın ve Siyonist politikaların İsrail'in sonu olabileceği uyarısında bulunuldu.

"Filistinliler acı çekerken biz mutlu olamayız" diyen konuşmacılar, Avrupalı Yahudi diyasporasından geniş destek aldıklarını belirttiler.

"Filistinlilere yönelik adaletsiz tutumun, uzun vadede İsrail'in çıkarlarıyla örtüşmediğine inanıyoruz" diyen grup, Batı Şeria'da yerleşim ve Doğu Kudüs'ü ilhak politikasının "ahlaken ve siyaseten yanlış olduğunu ve İsrail'in dış dünyada gayrımeşrulaşma sürecini beslediğini" ifade edildi.

İsrail'i desteklemenin "İsrail hükümetlerinin tüm politikalarını desteklemek anlamına gelmediği" vurgulanan konuşmalarda, mevcut politikaların sürmesinin İsrail'in devamlılığını tehlikeye sokacağı uyarısında bulunuldu ve iki devletli çözüme olan destek dile getirildi.