"Avrupa'ya daha fazla sığınmacı kabul edemeyiz"

Fransa Başbakanı Valls, Avrupa Birliği'nden, Ortadoğu'dan gelen sığınmacı akışını durdurmasını talep ederek, "Avrupa'ya daha fazla sığınmacı kabul edemeyiz" dedi.

Anadolu Ajansı 25.11.2015 - 15:20

"Avrupa'ya daha fazla sığınmacı kabul edemeyiz"

Alman Süddeutsche gazetesine sığınmacı krizine ilişkin açıklamalarda bulunan Fransa Başbakanı Manuel Valls, Avrupa'nın sınırlarının korunmasının AB'nin kaderinde belirleyici olacağını belirtti. Valls, "Eğer bunu yapmazsak, (AB'deki) halklar, 'Avrupa sona erdi!' diyecekler" ifadesini kullandı. 

Paris'te 13 Kasım'daki terör saldırılarını düzenleyen canlı bombalardan ikisinin Yunanistan ve Sırbistan üzerinden Batı Avrupa'ya sığınmacı olarak geldiğini hatırlatan Valls, binlerce sığınmacının "kontrolsüz şekilde Avrupa'ya kabul edilmesi" yerine, Suriye'ye komşu ülkelere daha çok mülteci alınması yönünde çözüm bulunmasını talep etti.  

Valls, "Aksi takdirde, Avrupa'nın sınırlarını etkili bir şekilde koruma kudreti tartışmaya açılır" değerlendirmesinde bulundu.  AB'den, Ortadoğu'dan gelen sığınmacı akışını durdurmasını talep eden Valls, "Avrupa'ya daha fazla sığınmacı kabul edemeyiz. Bu mümkün değil" diye konuştu.   

Sayfa Yükleniyor...