Dün Pakistan'da gerçekleşen bir operasyonda 8 El Kaide militanı öldürülmüş, bunlardan 5'inin Türk asıllı Alman olduğu açıklanmıştı.

İlişkili Haberler


Yetkililer, bu militanların Avrupa'daki El Kaide saldırısını gerçekleştirecek militanlar olduğunu belirtiyor.

Pakistan'ın Washington büyükelçisi Hüseyin Hakkani, bu tür bağların bulunduğunu doğrularken Amerikan Dışişleri Bakanlığı, BBC'ye yaptığı açıklamada, son faaliyetlerin, Batılı ülkelerin karşı karşıya olduğu tehditle kesinlikle ilişkisi olduğunu dile getirdi.

Güvenlik kaynakları, Afganistan'da bu yaz tutuklanan Alman vatandaşı Ahmet Sıddıki'nin, Almanya merkezli bir grup militanın Avrupa'daki saldırı planladıkları yolunda Amerikalılara istihbarat verdiğini söylüyor.

El Kaide'nin saldırı planladığı yolundaki haberler, pek çok Batılı hükümetin son günlerde bir biri ardına Avrupa'ya seyahat eden vatandaşlarına uyarılarda bulunmasına neden olmuştu.

Diplomatik bir kaynağa göre 30 kadar militan gelecek ay komando tarzı silahlı saldırılar düzenlemeyi planlıyordu. Bu kişilerin ne zamandan beri hazırlık yaptıkları ise açıklık kazanmadı.

SALDIRILAR ŞİMDİLİK ENGELLENDİ
Aynı kaynağa göre bu saldırı planlarının şimdilik engellendi ancak BBC muhabirlerinin verdiği bilgiye göre Almanya İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı bir bildiride militan olduğundan şüphelenilen başka kişilerin de olayla ilgili olarak soruşturulmakta oldukları aktarıldı.

AVRUPA ALARMDA
Öte yandan El Kaide'nin saldırı planladığı istihbaratı Avrupa'yı alarma geçirdi. Fransa'da 12 kişi gözaltına alındı.

Gözaltılar, Marsilya ve Bordeaux kentlerinde polisin radikal militan hücrelere düzenlediği baskınlarda gerçekleşti. Operasyonda ateşli silahlar da ele geçirildi.

Almanya ise ülkeye yönelik bir terör saldırısının hemen gerçekleşmesinin söz konusu olmadığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere, "Şüphesiz Almanya teröristler için bir hedeftir. Ama şu anda somut ve hemen gerçekleşebilecek bir saldırıdan haberdar değiliz" dedi.

Bakan, tüm istihbarat verilerinin sıkı bir şekilde incelendiğini de sözlerine ekledi.

Bu arada, İslamabad yönetimi Avrupa'ya yönelik bu tehdidi bertaraf etmek için Amerikan ordusunun Pakistan sınırına füze saldırılarını yoğunlaştırdığını açıkladı.

Pakistan'ın, saldırıları engellemek için Amerikalı ve Avrupalı istihbarat servisleriyle işbirliği yaptığı da belirtildi.