Avustralya Afganistan'dan erken çekiliyor

Avustralya’nın, Afganistan'da görev yapan askerlerini, planlanandan yaklaşık bir yıl önce çekeceği açıklandı.

Anadolu Ajansı 17.04.2012 - 09:27

Avustralya Afganistan'dan erken çekiliyor

Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Canberra'da Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, Afganistan'daki Avustralya askerlerinin, 10 yıl süren savaşta güvenlik sorumluluklarını Afgan askerlerine verme misyonlarını neredeyse tamamladıklarını ve askerlerin büyük bölümünü planlanandan yaklaşık bir yıl önce, 2013 yılının sonuna kadar geri çekmeyi umduklarını söyledi.

Gillard, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin önümüzdeki birkaç ay içinde Uruzgan'da ve diğer vilayetlerde güvenlik sorumluluklarının Afgan güçlerine geçtiğini ilan etmesini beklediğini ifade ederek, Karzai'nin bu açıklamasıyla geri çekilme sürecinin başlayacağını, sürecin 12  veya 18 ay alacağını kaydetti.

KARZAI İLE ORTAKLIK ANLAŞMASI
Avustralya Başbakanı, ülkesinin Afganistan'da 2014 yılına kadar bazı özel kuvvetleri tutmayı düşüneceğini ve Afgan güvenlik güçlerinin süregelen masraflarının finansmanına yardım edeceğini belirterek, gelecek ay Chicago'da NATO ülkeleri liderleri toplantısında Karzai ile bir ortaklık anlaşması imzalayacaklarını açıkladı.

BİN 550 ASKER GÖREV YAPIYOR
Avustralya'nın Afganistan'da bin 550 askeri görev yapıyor. Avustralya askerlerinin öncelikli görevi, Afgan Ulusal Ordusu'nu Uruzgan vilayetinde güvenlik sorumluluğunu üstlenmek amacıyla eğitmek.

Avustralya'nın Afganistan'daki askerlerini 2014 yılının sonunda geri çekmeyi planladığı biliniyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...