Avustralya’da 2 bin kişiden mükerrer oy

Avustralya'da 6 ay önce yapılan genel seçimlerde, yaklaşık 2 bin seçmenin birden fazla oy kullandığı tespit edildi. Seçmenlerden birinin 15 kez oy kullandığı ortaya çıktı.

Anadolu Ajansı 26.02.2014 - 10:37

Avustralya’da 2 bin kişiden mükerrer oy

Avustralya Seçim Komisyonu'ndan (AEC) yapılan açıklamada, genel seçimde mükerrer oy kullanımına dikkat çekildi.

Komisyon, seçimde kullanılan ve incelemeye alınan 19 bin oy üzerinde yapılan araştırmada, birden fazla oy kullanıldığının tespit edildiğini açıkladı.

Kullanılan mükerrer oyların bir kısmının görevlilerin hatasından kaynaklandığını ifade eden komisyon yetkilisi Tom Rogers, senatoya verdiği bilgide, 2 bin kişinin mükerrer oy kullandığının belirlendiğini kaydetti.

Avustralya genel seçimlerinde mükerrer oy kullananların yüzde 81'inin yaşlı, konuşma zorluğu çeken, yazılanı ve seçim prosedürünü anlamakta zorluk çekenlerden oluştuğunu aktaran Rogers, mükerrer oy kullananlardan 128 kişinin ikiden fazla, 92 kişinin üç defa, 22 kişinin ise dört kez oy kullandığı bilgisini verdi. Bir kişinin ise 15 kez oy kullandığı belirtildi.

Mükerrer oy kullanılması konusunda açıklama yapan liberal senatör Dean Smith, komisyondan, bir kişinin birden fazla oy kullanmasındaki nedenleri açıklamasını istedi. Smith, "bir kişinin 6, 9, 12 ve 15 kez oy kullanmasına meşru bir sebebi olabileceğinden emin olmadığını" söyledi.

Komisyon yetkilisi Rogers, Avustralya federal polisi ve başsavcılığın konuyu incelemeye aldığını bildirdi.

Genel seçimlerde kullanılan mükerrer oyların seçim sonuçlarına ne kadar etki yaptığı ve bu konuda nasıl bir karar verileceği, yapılacak incelemelerin ardından ortaya çıkacak. Bazı seçim bölgelerinde adaylar 2 binden daha az oyla seçimi kaybetmişti.

Avustralya'da 7 Eylül 2013'te yapılan genel seçimlerden, başbakan Kevin Rudd başkanlığındaki Avustralya İşçi Partisi (ALP) yenilgiyle çıktı.

Seçimi kazanan Tony Abbott başkanlığındaki Avustralya Liberal Parti-Ulusal Parti koalisyonu, 150 sandalyeli Avustralya Federal Parlamentosunda 90 sandalye kazanarak iktidara gelirken, Avustralya İşçi Partisi 55 milletvekili çıkararak ana muhalefet görevini üslendi.

Yaklaşık 13 milyon 500 bin seçmenin sandık başına gittiği eylül seçimlerinde, bağımsızlar 2, Yeşiller 1, Katter Avustralya Partisi (KAP) 1, Pulmer Birleşik Parti (PUP) de 1 milletvekilliği kazanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...