NTV

Avustralya'da cami kundaklandı

ntv.com.tr,Anadolu Ajansı

Dünya

Avustralya’da Geelong kentinin tek camisi kundaklandı. Caminin yakılma nedeni tam olarak bilinmiyor.

İlişkili Haberler

Avusturalya'da Victoria eyaletinde bir camiye saldırı düzenlendi.

Geelong kentindeki Manifold Heights semtinde bulunan ve 1993 yılında bölgede yaşayan Müslümanlarca satın alınan bir kilisenin dönüştürülmesiyle hizmet vermeye başlayan Geelong Camisi'nde bu sabaha karşı yangın çıkarıldı.

Caminin yangında büyük hasar gördüğü belirtildi. Faillerin İslam karşıtları mı yoksa ekim ayından bu yana kiliseleri yakanlar mı olduğu bilinmiyor.

Victoria Polis Müfettişi Graham Banks, caminin kasıtlı olarak hedef alındığını düşünmediklerini, olayın kentteki kilise yangınlarıyla bağlantısı olabileceğini söyledi. Kilise camiye dönüştürülürken dışının orijinal halde bırakılması polisin tahminlerini güçlendiriyor.

Kiliseden dönüştürülen cami kimliği belirsiz kişilerce kundaklandı.
Kiliseden dönüştürülen cami kimliği belirsiz kişilerce kundaklandı.

"SADECE BİR CAMİMİZ VARDI O DA YANDI"

Geelong Camisi’nde dört yıldır imamlık yapan Pakistan kökenli Muhammed Ramzan, "Sadece Müslümanlar için değil burada yaşayan toplumlar için de çok trajik ve üzücü bir olay. Geelong Manifold Heights'ta sadece bir camimiz vardı, o da yandı." dedi.

İmam Ramzan, bu gelişme karşısında yılmayacaklarını söyleyerek "Güçlü bir toplumumuz var, camiyi yeniden inşa etmeye kararlıyız" dedi.

Bölgedeki cami cemaati ve farklı inançlardan herkesin birbiriyle iyi ilişkiler içerisinde olduğunu belirten Ramzan, "Avustralya güzel insanların bulunduğu güzel bir memleket. Bu tür çirkin olaylar bizi daha da güçlendirir. Camimizi tekrar restore eder yeniden yaparız." diye konuştu.

Geelong Camisi'nin bölgeye değer kattığını ve herkes tarafından saygıyla karşılandığını söyleyen Avustralyalı Richard Ryan, ‘‘Bu bölgede yaşıyorum ve yaşanan bu olay oldukça üzücü." ifadesini kullandı.

Ağır hasar alan camiden geriye bu görüntüler kaldı.
Ağır hasar alan camiden geriye bu görüntüler kaldı.

ANGLİKAN KİLİSESİ’NDEN CUMA NAMAZI TEKLİFİ

Geelong kentindeki tek caminin yakılmasının ardından bölgedeki Müslümanlara birçok kesimden destek gelirken, Anglikan Kilisesi cuma namazı için kilise salonunun kullanıma hazır olduğunu açıkladı. Piskopos Philip Huggins, Anglikan Kilisesi olarak ellerinden gelen yardımı yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Caminin yakılmadan önceki görüntüsü.
Caminin yakılmadan önceki görüntüsü.

Avustralya’da son yıllarda özellikle Müslüman kadınlar, Müslümanlara ait okullar, camiler ve dini mekanlar İslam karşıtlarının saldırılarına maruz kalıyor. Ülkedeki az sayıda İslam karşıtı camilerin yapılmasına karşı çıkarak helal ürünlerin yasaklanmasını istiyor. Ancak toplumun geneli bu tür grupların yaptıkları gösterilere karşı gösterilerle cevap vererek Müslümanlara destek veriyor.

ETİKETLER