Avustralya’da Türk başkandan halaylı kutlama

Avustralya’nın tek Türk kökenli Belediye Başkanı Öztürk Yıldız, seçilmesini davul-zurna eşliğinde halay çekerek kutladı.

Anadolu Ajansı 22.11.2012 - 10:49

Avustralya’da Türk başkandan halaylı kutlama

Victoria eyaletinde 27 Ekim Pazar günü yapılan belediye seçimlerinde, Melbourne’un Moreland Belediyesi meclis üyeliğine, seçim bölgesinde en yüksek oyu alarak yeniden seçilen Öztürk Yıldız, belediye başkanlığına seçilince evinde davul-zurna eşliğinde halay çekerek kutlama yaptı.

Kutlamaya Melbourne Muavin Konsolosu Vahit Özdemir, işadamları, Yıldız'ın ailesi ve seçim kampanyasına destek verenler katıldı.

Yıldız, yoğun bir seçim kampanyasının ardından gelen başkanlık için son derece mutlu olduğunu belirterek, yaklaşık 50 projeyi hayata geçireceğini ifade etti.

Yıldız, ‘‘Aslında bu Türkiye’nin kültürünü kutlamaktır. Tamam, ben burada doğdum burada büyüdüm ama sonuçta Türküm, Türk Kültürünü böyle bir ülkede kutlayabilmek rahatça bir halayımızı çekebilmek ne mutlu bizim için’’ şeklinde değerlendirdi.

Öztürk'ün babası Musa Öztürk ve annesi Dudu Yıldız da, oğullarının belediye başkanı seçilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Kutlamalara Öztürk'ün Avustralyalı komşuları da katıldı.

Avustralya’daki yerel seçim sisteminde, büyükşehir belediye başkanları hariç, seçmenler belediye başkanlarını doğrudan seçmek yerine, önce meclisi üyelerini seçiyor, seçilen belediye meclis üyeleri de kendi aralarında yaptıkları oylama ile meclis üyesi arkadaşları arasından birisini bir yıllığına belediye başkanı seçiyor.

Başkanlık seçimi her yıl tekrarlanıyor ancak bir meclis üyesi yeterli oyu alması durumunda bir kez daha seçilebiliyor.

Moreland Belediye Başkanı seçilen Öztürk Yıldız, bir önceki dönem de yine bir yıllığına belediye başkanı seçilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...