Ülkenin güneydoğusunda bulunan Viktorya ve New South Wales eyaletlerindeki yangınlar, halen kontrol altına alınabilmiş değil. İtifaiyeciler 400 noktadaki yangınları söndürmeye çalışırken, arama kurtarma ekipleri de yanan binalar ve araçlardan cesetleri çıkarıyor. Şu ana kadar yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 173. Yangın, bazı kasabaları tamamen yok etti, kundaklama ihtimali üzerinde duruluyor.

Bir haftadır süren, ancak haftasonunda etkisini artırarak yayılan orman yangınları Viktorya ve New South Wales eyaletlerinde 312 bin hektarlık alan kül oldu.

47 dereceyi bulan aşırı sıcaklara ek olarak güçlü rüzgarların da etkisiyle yayılan yangınlarda can kayıplarının artmasından endişe ediliyor.

Ormanlık arazide çıkan yangınlar Avustralya’da her yıl meydana gelen doğal bir afet olmasına karşın, bu kez polis bazılarının kasıtlı çıkarıldığını düşünüyor.

Viktorya eyaletinde özel bir soruşturma komisyonu kurulurken, Başbakan Rudd, kundaklama ihtmaliyle ilgili olarak “Bu olasılığı ‘katliam’ dışında tarif edecek sözcük bulamıyorum ifadesini kullandı.

Felaketzedeler içinse ilk aşamada 7 milyon dolarlık yardım paketi açıklandı.