Avustralya’da yangın mağdurları anıldı

Avustralya, bu ay başında çıkan ve günlerce devam eden orman yangınlarında hayatını kaybeden 200’den fazla kişi için, bir kez daha gözyaşı döktü.

Haberler - NTV Haber 22.02.2009 - 14:04

Avustralya’da yangın mağdurları anıldı

Hayatını kaybedenler için düzenlenen törene, aralarında Başbakan Kevin Rudd’un da bulunduğu binlerce kişi katıldı.


Avustralya’nın Victoria eyaletinde şubat ayının ilk günlerinde başlayan ve günler geçtikten sonra kontrol altına alınabilen orman yangınlarında 200’den fazla kişi yaşamını yitirmişti..

Eyaletin başkenti Melbourne’de kurbaları anma töreni yapıldı. Spor salonunda düzenlenen törene aralarında Başbakan Kevin rudd ve Kraliçe Elizabeth’in kardeşi Prenses Anne’nin de bulunduğu binlerce kişi katıldı.

Ayrıca binlerce kişi de Melbourne ve diğer bazı şehirlerde kurulan dev ekranlardan töreni takip etti.

Tören boyunca hayatını kaybedenler için konuşmalar yapıldı, şarkılar söylendi. Başbakan Kevin Rudd da binlerce kişiye hitaben duygu yüklü bir konuşma yaptı: “Milletlerin tarihlerii yazılırken, bazı anlar vardır ki ulusun ruhu test edilir. İşte Avustralya da böyle bir testten geçti. Kayıplar için ağlıyoruz, acı çekenleri teselli etmeye çalışıyoruz ve işimiz daha yeni başlıyor.”

Yaklaşık 4 bin kilometrekare alanı kül eden yangınlarda 2 bin ev ve çiftlik yok oldu, resmi rakamlara göre yangınlarda 209 kişi hayatını kaybetti ancak yetkililer arama çalışmalarının devam ettiğini ve bulunabilecek cesetlerle yaşamını yitirenlerin sayısının artabileceğini belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...