ABD'den Avustralya'ya "IŞİD" başvurusu

ABD, Suriye'de terör örgütü IŞİD'e karşı devam eden hava operasyonlarına katılması için Avustralya'nın Washington Büyükelçiliği'ne resmi başvuruda bulundu.

Anadolu Ajansı 21.08.2015 - 17:38

ABD'den Avustralya'ya "IŞİD" başvurusu

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Batı Avustralya'nın başkenti Perth'te yaptığı açıklamada ABD tarafından yapılan resmi başvuruyu doğruladı. Abbott, ''Karar vermek için acele etmeyeceğiz ama birkaç hafta içerisinde
bir karara varacağız'' dedi.

Irak'taki terör örgütünün havadan vurulması operasyonlarına "F/A-18 Super Hornet" savaş uçakları ile katılan Avustralya, Suriye'deki operasyonlara yasal zeminin oluşmadığı gerekçesiyle katılmıyordu.

Avustralya'da muhalefetin Suriye'deki hava operasyonlarına katılmanın yasal dayanağının olmadığı eleştirilerine rağmen geçen hafta Başbakan Abbott Avustralya'nın operasyonlara katılabileceğini söylemişti.

MUHALEFET YASAL DAYANAK İSTİYOR

Avustralya'nın Washington Büyükelçiliği'ne gelen teklif hakkında Başbakan Tony Abbott tarafında telefon ile bilgilendirilen ana muhalefet lideri ve Avustralya İşçi Partisi Başkanı Bill Shorten konuya temkinli yaklaşarak, "Amerika'nın bize sunmuş olduğu teklifin yasal dayanağını açıklama arayışındayız, yani Amerika'nın bizden istediği yasal mı " ifadesini kullandı.

AVUSTRALYA BİR YILDIR BÖLGEDE

Avustralya, ABD ve Irak hükümetinin talebi üzerine yaklaşık bir yıl önce Birleşik Arap Emirlikleri'nde konuşlandırdığı savaş uçakları ile Irak'taki hedefleri havadan bombalıyor.

Bölgede 200 kişilik özel kuvvet ve 400 askeri personel bulunduran Avustralya, Irak hükümetinin talebi üzerine Irak ordusunda yer alan askeri personele eğitim veriyor.

Sayfa Yükleniyor...