Avusturya sınır kontrollerinde askerleri devreye sokuyor

Sığınmacı krizinin çözümünde sınırların kapatılması yönünde politika izleyen Avusturya, Türkiye ile AB arasında varılan anlaşmaya rağmen kendi önlemlerini almaya devam ediyor.

Haberler - DHA 02.04.2016 - 13:33

Avusturya sınır kontrollerinde askerleri devreye sokuyor

Avusturya Savunma Bakanı, ülkesinin sınır kontrollerinde askerleri devreye sokacağını açıkladı. Alman Die Welt gazetesine konuşan Avusturya Savunma Bakanı Hans Peter Doskozil (SPÖ), “AB sınırları şu anda etkili bir şekilde korunmadığı için Avusturya yakında sıkı sınır kontrolleri başlatacak. Bu İtalya sınırındaki Brenner sınır kapısında askerlerin de katılımıyla yoğun sınır kontrolleri anlamına geliyor“ dedi. 

"AKDENİZ GÜZERGAHI HAREKETLENECEK" 

Sınırların korunmasının Almanya’nın da çıkarına olduğunu kaydeden Doskozil, Türkiye-AB arasında varılan sığınmacılara yönelik anlaşmanın sığınmacıları farklı güzergahlar aramaya sevk edeceğini öngördükleri için bu yola başvurma kararı aldıklarını söyledi ve“Biz önümüzdeki günlerde Akdeniz güzergahının yoğun olarak kullanılacağını bekliyoruz” diyen Avusturya Savunma Bakanı, “Sadece geçen hafta bu güzergah üzerinden 5 bin kişi Avrupa’ya geldi. Havaların düzelmesiyle birlikte bu sayı artacaktır. İnsan tacirleri bu yönde hazırlıklar yapıyor” ifadelerini kullandı. 

"AB SINIRLARININ KORUNMASINDA ASKERLER DE DEVREYE GİRSİN" 

AB sınırlarının korunmasının öncelikli olarak ele alınması gerektiğini kaydeden Doskozil, askerlerin sınırların korunmasına katkı sağlayabileceğini, Avrupa’da bunun için yeterli askeri kaynak bulunduğunu söyledi. Doskozil,“ Biz sınırların nerde korunması gerekiyorsa orada Frontex’e sivil ve askeri destek verilmesini öneriyoruz. Bu Yunanistani Bulgaristan ya da İtalya’da olabilir“ dedi. 

Avusturya’nın askeri çözümü AB savunma bakanları toplantısına taşıyacağını dile getiren Doskozil, sınırların sivil ve askeri işbirliği ile korunması fikrine bir çok AB ülkesinin de destek verdiğini öne sürdü. 

Sayfa Yükleniyor...