Avusturya'da aşırı sağcı FPÖ'den ırkçı paylaşım

Avusturya’da iktidar ortağı aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin Müslüman ve Türk karşıtı videosu tepkilere yol açtı. Özgürlük Partisi FPÖ videoyu kaldırmak zorunda kaldı.

Anadolu Ajansı 14.11.2018 - 12:56

Avusturya'da aşırı sağcı FPÖ'den ırkçı paylaşım

Avusturya’da koalisyon hükümetinin küçük ortağı aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) sosyal medya hesabı üzerinden Müslüman ve Türklere yönelik ırkçı paylaşımına başta Müslümanlar olmak üzere birçok sivil toplum örgütü, gazeteci ve aktivist tepki gösterdi.

Avusturya'da 2019'da yürürlüğe girecek yeni resimli sigorta kartlarına ilişkin bir video hazırlayan aşırı sağcı parti FPÖ, yeni kartların fotoğraflı olması nedeniyle sağlık sisteminde yasadışı bir işlemin yapılamayacağının anlatıldığı görselde Ali ve Mustafa isimleri kullandı.

Videoda açık bir şekilde ülkedeki belirli bir azınlık grup hedef alınarak ırkçı saldırıda bulunuldu.

Sosyal medyada hızla yayılan videoya çok sayıda vatandaş tepki gösterirken birçoğu ise en yakın polis karakoluna giderek suç duyurusunda bulundu.

Ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti'den (SPÖ), ırkçı içerikli videoya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, hükümetin sosyal medyada nefret söylemi başlıklı bir sempozyumu düzenlediği bir günde, hükümet ortağı aşırı sağcı partinin nefret söylemini yaygınlaştırdığına dikkati çekilerek, "Bu ırkçı video aşırı sağcı FPÖ'nün seviyesizlikte ulaştığı en son nokta. Bu olanları Başbakan Sebastian Kurz görüyor ve müsaade ediyor" ifadeleri kullanıldı.

Diğer muhalefet partilerinin yanı sıra ülkenin tanınmış televizyon sunucularından Armin Wolf de videoya tepki göstererek paylaşımın yabancı karşıtı açık bir ırkçılık olduğunu ifade etti.

Tepkiler üzerine aşırı sağcı parti, ırkçı görseli bütün platformlardan kaldırmak zorunda kaldı.

İŞTE O VİDEO...

Sayfa Yükleniyor...