Avusturya'da cumhurbaşkanlığı seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre bağımsız aday Alexander Van Der Bellen'in kazandığı açıklandı.

Ülkede çekişmeli geçen seçime ilişkin oy sayım işlemi tamamlandı.

Devlet televizyonu ORF'nin açıkladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, seçimi bağımsız aday Van Der Bellen kazandı. Buna göre Van Der Bellen yüzde 53,3, rakibi Hofer ise yüzde 46,7 oy aldı.

Norbert Hofer (sağ) ile seçimi kazanan Alexander Van Der Bellen (solda) sonuçların açıklanmasından sonra bir televizyon kanalındaki özel programa katıldı.
Norbert Hofer (sağ) ile seçimi kazanan Alexander Van Der Bellen (solda) sonuçların açıklanmasından sonra bir televizyon kanalındaki özel programa katıldı.

Seçime katılım oranı ise yüzde 74 oldu. Resmi sonuçların, mektuplu oyların sayımından sonra yarın veya salı günü açıklanması bekleniyor.

Yeni cumhurbaşkanı 6 yıl görev yapacak.

"ÇOK DERİN ÜZÜNTÜ İÇERİSİNDEYİM"

Seçim çıkış anketlerinin ardından açıklama yapan Hofer yenilgiyi kabul etti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Hofer, "Çok derin bir üzüntü içerisindeyim. Bu sefer olmadı. Alexander Van Der Bellen'i başarısından dolayı tebrik ediyorum. Bütün Avusturyalıların birlikte olmasını ve beraber hareket etmesini diliyorum. Biz hepimiz Avusturyalıyız. Hangi siyasi tercihte bulunup bulunmadığı önemli değil" ifadelerini kullandı.

Norbert Hofer
Norbert Hofer

Kamuoyu yoklamaları Hofer’in az farkla da olsa Van Der Bellen’in önünde olduğunu gösteriyordu.

AB ve sığınmacı karşıtı açıklamalarıyla bilinen Hofer, AB’nin daha fazla merkezileşmesini ve Türkiye’nin üye olması halinde Avusturya’nın birlikten ayrılmasını (Öxit) savunuyordu.

ALEXANDER VAN DER BELLEN KİMDİR?

1944 doğumlu Alexander Van Der Bellen, 1970-1990 arası Innsbruck ve Viyana üniversitelerinde ekonomi profesörü olarak ders verdi. Yeşiller Partisi'nden 1994'te siyasete giren Van Der Bellen, 1999'dan 2008'e kadar partinin genel başkanlığını yaptı.

Annesi Estonyalı, babası Rus olan Van Der Bellen'in 2 evliliğinden 2 çocuğu bulunuyor. Avrupa Birliği (AB) ve sığınmacı yanlısı açıklamalarıyla dikkati çeken Alexander Van Der Bellen, Müslümanlara ve göçmenlere karşı daha liberal yaklaşımlarıyla biliniyor.