Avusturya'nın yeni başbakanı Kurz'dan Merkel açıklaması

Avrupa'nın en geç başbakanı olarak yemin etmeye hazırlanan Avusturya'nın müstakbel başbakanı Kurz'dan Almanya ile yakınlaşma mesajı. Kurz, Almanya ile yakın işbirliği içinde olmak istediğini söyledi.

DW Türkçe 18.12.2017 - 13:19

Avusturya'nın yeni başbakanı Kurz'dan Merkel açıklaması

Avusturya'nın yeni sağ-muhafazakâr koalisyon hükümetinin müstakbel başbakanı Sebastian Kurz, komşu Almanya ile aralarındaki ilişkileri daha da derinleştireceklerini söyledi.

Alman Bild gazetesine mülakat veren 31 yaşındaki Kurz, "kendilerini Almanya ile insani, ekonomik, siyasi ve kültürel olarak birleştiren birçok unsur bulunduğunu" dile getirdi.

Sebastian Kurz, "önemli bir komşu ve bir numaralı ticari ortakları olan Almanya ile aralarındaki işbirliğini genişleteceklerini" belirtti ve "Özellikle ikili ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte Avrupa Birliği bünyesindeki mükemmel işbirliğimizi derinleştirmekten memnuniyet duyacağım” diye konuştu.

Kurz, dışişleri bakanı iken Merkel'in öncelikle mülteci politikasını sert dille eleştirmiş ve Merkel'in imzalanmasında önemli rol oynadığı Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki mülteci geri kabul anlaşmasına da itiraz etmişti.

Avrupa'nın en genç başbakanı olarak yemin etmeye hazırlanan Avusturya Halk Partisi'nin (ÖVP) Genel Başkanı Kurz'un liderliğindeki ÖVP/FPÖ (ÖVP/Avusturya Özgürlükçü Partisi) koalisyonunun iltica ve göç politikasını sertleştirmesi bekleniyor.

AVUSTURYA'DAKİ KOALİSYONA TEPKİLER

Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Avusturya'daki yeni hükümete tepki gösterdi. SPD Federal Meclis Grup Başkan Vekili Achim Post, Welt gazetesine verdiği demeçte "Avusturya-Macaristan imparatorluğu yeniden doğdu. Kurz, öğrenci dernekçisi Strache ve kundakçı Orban sağa kayışı hızlandıracak” dedi. Post, Viyana yönetiminin Macaristan'ın mülteci politikasını kopya edeceğini belirtti.

Alman Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinden ise Avusturya'daki koalisyon hükümetini olumlu yorumlayan açıklamalar geldi. Partinin Federal Meclis Grup Başkanı Aleksander Dobrindt, "Sebastian Kurz sayesinde Bavyera ve Almanya'nın Avrupa Birliği'nde yeni bir müttefik kazandığını" söyledi. Dobrindt, Avusturya hükümetinin "göç politikasında yapılan hataları düzeltebileceğini" sözlerine ekledi.

Avrupa Parlamentosu'nun Avrupa Halk Partileri Grup Başkanı Manfred Weber, "Avusturya Başbakanı'nın ilk ziyaretini Brüksel'e yapacak olmasının güzel bir jest olduğunu" belirtti.

Alman Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanı Cem Özdemir de "Brüksel'e yapacağı ziyaret gibi jestleri nasıl bir icraatın izleyeceğini bekleyip görmek gerekecek” dedi.

Sayfa Yükleniyor...